Őszi málnák
Az őszi málnákkal sokkal könnyebb dolgod lesz. Egyszerűen csak vágd vissza az összes vesszejüket a talajig a szüret utáni illetve a tavasz beköszönte előtti időben. Ezek a fajták már az első évben teremnek az új vesszőkről, amikre ez után nincs többé szükség, ezért megszabadulhatsz tőlük. Hacsak nem szeretnéd csinosabbá tenni őszi málnáidat, a tenyészidőszak során nincs szükség metszésükre.
Megjegyzés: A fent leírtak (őszi málnák) azt feltételezik, hogy őszi termést szüretelsz. Ha őszi és nyári termést is szeretnél, akkor ne távolítsd el azokat az ágakat, amik az őszi termést hozták. Metszd őket vissza tavasszal 30 centire a támaszték fölé, vagy az utolsó látható csomóig, amin még volt termés. Szabadulj meg az elhalt csúcsoktól is.
Kártevők és fertőzések
A málnákat szerencsére nem sok kártevő és betegség célozza meg, habár a fekete fajtákat általában több ilyen tényező veszélyezteti. Ügyelj a takácsatkákra és a japán cserebogarakra júniustól augusztus végéig. A nyulak is előszeretettel rágják meg a vesszőket télen, ezért csirkehálóval érdemes körülvenni a növényeket ebben az időszakban. Betegségek terén lisztharmattal találkozhatsz.
Szüretelés és tárolás
Minden málnafajta élete második szezonjában kezd el gyümölcsöt teremni. Bizonyos esetekben az őszi változatok már az első ősszel termést hozhatnak. A nyár elején a málnák nagyjából 2 hét alatt megérnek. Ezeket néhány naponta kell majd leszedned. Próbáld napfényes időben szüretelni őket, amikor szárazok. Ne húzd őket túl erősen – egy érett málna könnyedén lehúzható az tőkéről. A málnákat legfeljebb 5 napig lehet a hűtőben tárolni. Ha tartósítani szeretnéd őket, akkor rögtön szüretelés után tedd azt. A málnákat továbbá le is lehet fagyasztani: helyezd őket egy sütőlapra, majd a fagyasztóba. Miután megfagytak, öntsd át őket egy légmentes tasakba.