Hogyan szaporítsd, termeszd, gondozd a málnát? Most minden kiderül.

Hasznos tudnivalók a málna termesztéséhez

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

A málnákat nem kifejezetten nehéz termeszteni, a megfelelő gondozást pedig végtelen mennyiségű gyümölccsel hálálják majd meg. Habár eredetileg többnyire a hűvösebb éghajlatok ideálisak számukra, a málnáknak ma már számos fajtája létezik, amelyek más és más körülmények között érzik jól magukat.

Málna termesztése

Nyári és őszi málnák megkülönböztetése

A málnafajtákat két nagy kategóriára oszthatjuk szét. Léteznek nyári málnák, amelyek egyszer teremnek szezononként (általában júniusban vagy júliusban), illetve őszi fajták, amelyek ősszel hoznak gyümölcsöt és a következő nyáron is képesek teremni. A legtöbb málna nyáron termő fajta, és mindegyik képes saját magától gyümölcsöt teremni, így nincs szükség két külön változat egymás melletti termesztésére. A beporzást ideális esetben a méhek végzik. Ha minden körülmény megfelelő, és a beporzás is rendben lezajlik, akkor az ültetéstől számított egy év múlva megkezdődik a gyümölcstermelés.

Fontos észben tartani, hogy minden málna évenkénti metszést igényel. Habár a málnák évelő növények, gyümölcshozó vesszőik élettartama csupán két év. Az első évben új, zöld vesszők indulnak növekedésnek. Ezekre később barna kéreg nő, télire nyugalmi állapotba szenderednek, és a második szezontól már termőképessé válnak. A nyár elejétől a nyár közepéig hoznak gyümölcsöt, majd elhalnak. Az új, zöld vesszők minden évben megjelennek, ezért a gyümölcstermelés minden évben folytatódik. A te feladatod az, hogy az elhalt, elhasznált vesszőket lemetszd málnádról.

hirdetes

A málna ültetése

A málnákat nyugalmi állapotú, csupasz gyökerű formájukban, vagy előre tárolóba ültetett növényekként is meg lehet vásárolni. A csupasz gyökerű palántákat kora tavasszal ajánlott kiültetni, amint a talaj megmunkálhatóvá válik. A tárolóban vásárolt példányokat szintén tavasszal, de az utolsó fagy után érdemes kiültetni a szabadba. A málnáknak sok napfényre van szükségük a bőséges terméshez, ezért válassz nekik olyan helyet, ahol a lehető legtöbbet napozhatnak. Habár félárnyékban is képesem megmaradni, lényegesen kevesebb termést hoznak majd.

A talaj legyen tápanyagokban gazdag és jó vízelvezetésű, illetve jól szellőző is. Lehetőleg szélvédett helyen tartsd málnáidat, ahol nem éri őket túl sok víz sem. A málnák sem kiszáradni, sem vízben ülni nem szeretnek. A talajt néhány centinyi komposzttal vagy érett trágyával egészítsd ki néhány héttel az ültetés előtt, illetve – nem sokkal az ültetés előtt – alaposan szántsd is fel azt. Ültesd távolra a vadon termő málnáktól és más bogyós növényektől, különben könnyedén átvehet róluk több kártevőt és fertőzést is. Mielőtt a talajba helyeznéd őket, áztasd be egy-két órára a gyökereket. Az ültetéshez áss egy elég nagy lyukat, hogy a gyökerek szétterjedhessenek benne, amikor behelyezed a málnát.

Akár csupaszgyökerű, akár tárolóban nevelt példányt ültetsz ki, ügyelj rá, hogy a csomója 2-5 centire a talaj fölé kerüljön. A piros és sárga málnákat 60-90 cm-re ültesd egymástól, a sorok között pedig 2,5 méter helyet hagyj. A fekete és lila fajtákat 1,2 méterre helyezd egymástól. Attól függően, hogy milyen fajtát ültetsz előfordulhat, hogy valamilyen támasztékra lesz szükséged. Egy virágfuttató rács vagy egy közeli kerítés mind megfelelnek erre a célra. Ha ezeket az opciókat választod, akkor már az ültetés pillanatában jelen kell lenniük, hogy az elhelyezésükkel ne zavard meg a növekvőben lévő málnákat. A következő oldalon mindent megtudhatsz a málna gondozásáról, neveléséről, metszéséről!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fészek (méh)

a kaptár a méhek tartózkodási helye szerint két részre osztható; az állandó tartózkodási... Tovább

kísérleti elrendezés

növénytermesztés kísérletekben a parcellák és a parcellákon vizsgált kezelések valamilyen... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Növénytermesztés Növényvédelem