Hogyan szaporítsd, termeszd, gondozd a málnát? Most minden kiderül.

Hasznos tudnivalók a málna termesztéséhez

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Málna termesztése

A málna gondozása

A talajtakarók használata az egész szezon során fontos, mert ezek segítenek megtartani a nedvességet a talajban, illetve elszorítják a gyomokat is. Hetente csupán 2,5 centi vízre van szükségük tavasztól egészen a szüret utánig. A málnák esetén a rendszeres, felületes öntözés ajánlott mélyöntözés helyett. A gyökerekből gyakran fiatal hajtások (vesszők) bújnak majd elő. Ezek nagy részét ajánlott lemetszeni, mielőtt kifejlődhetnének, hogy a már kifejlett vesszők többet teremhessenek.

A málna metszése

A nyári és az őszi málnák metszése bizonyos szempontokból különbözik egymástól, de bármelyik fajtát is választod, a metszés befejeztével takarítsd el az így keletkező hulladékot, mert ezekben a kártevők és a betegségek áttelelhetnek.

Nyári málnák

A nyáron termő málnák kétéves vesszőiken hoznak termést, miközben egyéves vesszőik közvetlenül mellettük nőnek és erősödnek. Ezeket nem nehéz megkülönböztetni egymástól, mert az idősebb vesszők barnás szárúak, a fiatalabbak pedig még zöldek. Csak a barna, időseb szárakat metszd le, és csak miután befejezték az éves termést.

hirdetes

Piros málnák

A piros málnákat bármikor megmetszheted a szüret után és a következő tavaszi növekedés kezdete előtt. Azokat a barna vesszőket, amik idén gyümölcsöt hoztak egészen a talajig vágd vissza, de növényenként hagyj meg 6 erős szárat. Azokon a helyeken, ahol a télen nagyobb a sebesülések veszélye akár a következő tavaszig is várhatsz az idős vesszők visszametszésével, ilyenkor ugyanis könnyebb megállapítani, hogy mely vesszők élték túl a telet. A tavaszi növekedés beindulása előtt vágd vissza a vesszőket úgy, hogy legfeljebb 30 cm-re érjenek a támasztékuk fölé, de ne vágj vissza belőlük többet, mint jelenlegi magasságuk 25%-a, különben kevesebb termésre számíthatsz majd a következő szezonban.

Fekete és lila málnák

Amikor a barna vesszők elérik a 60-75 cm közötti magasságot, csípd le a hajtások hegyét hogy megakadályozd a szétágazást. Ettől egyrészt több gyümölcsöt hoznak majd, másrészt egyszerűbb is lesz leszüretelni azokat. A szüretet követően vágd vissza az összes olyan vesszőt a talajig, ami gyümölcsöt termett. A tavaszi növekedés előtt vágd vissza az összes oldalsó ágat 30-45 cm hosszúra. Válassz ki 6 erősebb vesszőt, és azokon kívül mindet vágd vissza talajszintig. Ez után kösd hozzá őket a támasztékhoz.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Rovarölo Actellic 25 EC

Szívó és rágó kártevők ellen zöldség kultúrákban raktár fertőtlenítésre,... Tovább

légcső (trachea)

1. Némely gerinctelen állat légzőszerve. A rovarok légcsőrendszere a kültakaró (köztakaró)... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Növénytermesztés Növényvédelem