Minden, amit tudni kell a májusi orgona gondozásáról, az orgona neveléséről

Hamarosan virágzik a tavasz egyik legszebb növénye, a májusi orgona!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE., NA
hirdetes
Hamarosan virágzik a tavasz egyik legszebb növénye, a májusi orgona!

Hogyan termesszünk orgonát?

Tudni kell az orgonáról, hogy nagyjából 3-6 méter magasra nő meg, elágazó gyökere csak sekélyen fekszik a talaj alatt, a nedvességet nagyon szereti, ebből következően a szárazságot nem tűri könnyedén, nyáron érdemes fokozottan odafigyelni a növényekre. A legjobban a meszes, agyagos talajt szereti, de a köves talajokon is megél könnyedén.

A fénnyel is óvatosan kell bánni, ugyanis a nagyon árnyékos helyeket nem szereti, gyorsan felkopaszodik, ráadásul nem is virágzik. Mi az épület mellé ültettünk még pár éve 1-2 tövet, ott csak 3-4 órán át süti a nap, de ez neki tökéletesen megfelel, csodaszép még mindig, viszont a napos, meleg fekvésű helyeken virágzik a legszebben, leggazdagabban.

hirdetes

Szaporítása

Szaporíthatjuk szemzéssel illetve a sarjak átültetésével. A szemzést általában július környékén végezzük el, mivel a korábbi alvószemzés kihajt, a későbbi pedig sikertelen marad. Az idősebb orgonákat tavasszal át lehet oltani, utána figyeljünk arra, hogy a vadhajtásokat távolítsuk el a tőről. A nemes orgonacsemetéket ősszel ültessük el a kertben, a rügyek korán elkezdenek duzzadni, éppen ezért a tavaszi ültetés már nagy kockázatokat jelentenek.

A növényeket tartsuk mindig gyommentesen, néha nem árt, hogyha trágyázzuk a földjét. Sajnos, vagy nem sajnos, de 3 évig várnunk kell általában, mire virágot látunk az orgonán. Ugyanakkor fontos, hogy már az első évben megmetsszük a bokrot, mert ha nem tesszük meg, felkopaszodik, ritkul.

Ha nagyon szép orgonabokrokat szeretnél, akkor érdemes váltómetszést alkalmazni. Az egyik ágat rövidre metsszük, a másikat pedig hosszabbra hagyjuk meg a villás elágazásnál. Ezt a módszert minden évben felváltva alkalmazzuk. Készítsünk orgonaszörpöt, egy másik cikkemben megmutatom a RECEPTET, mindenképpen próbáljátok ki, megéri! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

oszteóma (osteoma)

a csontszövet (—>támasztószövet) jóindulatú —>daganata. Tovább

átoktüske (Cenchrus pauciflorus Benth.)

a—>pázsitfüvek családjába tartozó, egyéves, heverő szárú gyomnövény. Rövid... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem