Hogyan termesszünk orgonát?
Tudni kell az orgonáról, hogy nagyjából 3-6 méter magasra nő meg, elágazó gyökere csak sekélyen fekszik a talaj alatt, a nedvességet nagyon szereti, ebből következően a szárazságot nem tűri könnyedén, nyáron érdemes fokozottan odafigyelni a növényekre. A legjobban a meszes, agyagos talajt szereti, de a köves talajokon is megél könnyedén.
A fénnyel is óvatosan kell bánni, ugyanis a nagyon árnyékos helyeket nem szereti, gyorsan felkopaszodik, ráadásul nem is virágzik. Mi az épület mellé ültettünk még pár éve 1-2 tövet, ott csak 3-4 órán át süti a nap, de ez neki tökéletesen megfelel, csodaszép még mindig, viszont a napos, meleg fekvésű helyeken virágzik a legszebben, leggazdagabban.
Szaporítása
Szaporíthatjuk szemzéssel illetve a sarjak átültetésével. A szemzést általában július környékén végezzük el, mivel a korábbi alvószemzés kihajt, a későbbi pedig sikertelen marad. Az idősebb orgonákat tavasszal át lehet oltani, utána figyeljünk arra, hogy a vadhajtásokat távolítsuk el a tőről. A nemes orgonacsemetéket ősszel ültessük el a kertben, a rügyek korán elkezdenek duzzadni, éppen ezért a tavaszi ültetés már nagy kockázatokat jelentenek.
A növényeket tartsuk mindig gyommentesen, néha nem árt, hogyha trágyázzuk a földjét. Sajnos, vagy nem sajnos, de 3 évig várnunk kell általában, mire virágot látunk az orgonán. Ugyanakkor fontos, hogy már az első évben megmetsszük a bokrot, mert ha nem tesszük meg, felkopaszodik, ritkul.
Ha nagyon szép orgonabokrokat szeretnél, akkor érdemes váltómetszést alkalmazni. Az egyik ágat rövidre metsszük, a másikat pedig hosszabbra hagyjuk meg a villás elágazásnál. Ezt a módszert minden évben felváltva alkalmazzuk. Készítsünk orgonaszörpöt, egy másik cikkemben megmutatom a RECEPTET, mindenképpen próbáljátok ki, megéri!