A májusi orgona mindenki kedvence, ezt bizton merem állítani, csodálatosan szép, szenzációs az illata és mindenhol megtalálható, amerre csak utunk visz. A következő cikkben megismerheted te is jobban az orgonát, történetét, gondozását, nevelését, illetve felhasználását mutatjuk be nektek.
Az orgona története
A közönséges orgona vagy májusi orgona (Syringa vulgaris) az olajfafélék (Oleaceae) családjába tartozó faj. A Balkánon őshonos fajt először a törökök ültették kertekbe, tőlük került a keresztény Európába. Török nevéből (Leilak) származik a lila szín neve sok európai nyelvben. Rengetegszer emlegették már a tavasz illetve a szerelem igazi szimbólumaként, azonban mára már kezdenek eltűnni a telt virágú, nagyon különleges színű orgonák, helyüket egyre inkább veszik át a laza bugájú, halványlila virágú növények, amik sarjról növő bokrok.
Egy régi história szerint Syrinx a kecskelábú és kecskeszarvú pásztoristen elől menekült, amikor is ijedtében egy karcsú nádszállá változott. Pán, a pásztoristen ebbőla nádszálból készítette el sípsorát, sokan nem tudják, de tavasszal hasonló sípokat lehet készíteni az orgona vesszőiből is. Sokak szerint innen származhat a magyar orgona név, mely ugyebár a templomi orgona sípjaira utalhat.
Szerinted is őshonos az orgona?
Ha megkérdeznénk 100 embert, biztosan 99 azt mondaná, hogy a májusi orgona őshonos Magyarországon, pedig nem így van. Kutatások szerint a Balkán-félszigetről származik, ezután pedig Törökországban is megjelent. A XVI. századig nem is figyeltek fel rá nagyon a kutatók, először 1589-ben virágzott a török szultán udvarából hozott orgona Busbecq követ bécsi kertjében.
Virágkorát az 1800-as évek elején élte, ekkor számos faja vált világhíressé, szinte minden kertben megtalálható volt, manapság kezdi visszanyerni régi pompáját, szinte mindenki ültetget otthon, vagy éppen a főutak mentén is sokat találhatunk. A következő oldalon elmondok nektek mindent az orgona termesztéséről, szaporításáról, gondozásáról, és még egy nagyon szuper receptet is megosztok veletek, amit érdemes lesz majd kipróbálnotok, lapozzatok egyet mindenképp!