A majoránna gondozása – A majoránna egy viszonylag gondtalan növény, ami ha megerősödik, nem igényel különösebb odafigyelést.
Öntözés
A majoránna jól tűri a szárazságot, ezért nem kell aggódnod miatta, ha hajlamos vagy megfeledkezni az öntözésről. Természetesen nem él örökké víz nélkül, ezért átültetéskor egy alapos öntözésre lesz szüksége, de miután a növény felnő, és megerősödik, nyugodtan várd meg, hogy a talaj kiszáradjon, mielőtt újra megöntöznéd.
Trágyázás
A kifejlett majoránnát nem kell trágyázni – amire szüksége van, azt többnyire felveszi magának a környezetéből. Érdemes ültetés előtt egy adag tápanyagot beledolgozni a talajba trágya vagy komposzt formájában, és a termőidőszak elején néhány hetente egy adag gyengébb trágyával is megtámogathatod.
Metszés
Rendszeres metszésével növekedésre ösztönözheted majoránnádat. Ha egy példány túl nagyra nő, metsz vissza a leveleiből. Ha megjelennek a virágok bimbói, vágd vissza alacsonyra majoránnádat, hogy további növekedésre ösztönözd. A házon belül nevelt példányokat elég csak visszacsípni, mielőtt júliustól szeptemberig virágzani kezdenének. A cserépben tartott majoránnáknak 30 centis magasságot ajánlott megtartani, és ügyelni rá, hogy ne fásodjanak meg a száraik.
A majoránna gyakori kártevői és betegségei
A majoránnát többnyire a közönséges, mindenütt megtalálható kerti kártevőktől kell félteni. Ezek kiirtásakor mindig igyekezz a legkevésbé káros, vagy mérgező megoldást alkalmazni!
Levéltetvek
Ezek a puhatestű rovarok a levelek alján telepszenek meg, és a növények nedveivel táplálkoznak. A tetűinvázió árulkodó jelei a levelek sárgulása és torzulása. A levéltetvek egy cukros, ragadós anyagot bocsátanak ki magukból, ami a növények penészesedését okozhatja. Erősebb, kifejlett növényeknél egy erős vízsugárral lemoshatod őket a levelekről, a neem olaj azonban még a gyengébb növényeken is hatásosan alkalmazható.