A majoránna ültetése magról
Mint említettük, a majoránna nem képes elviselni a túlzott hideget, így hát érdemes házon belül elültetni a magokat, lehetőleg a tél végén vagy kora tavasszal, az utolsó várható fagy előtt 6-8 héttel. A magvak nagyjából 10 nap alatt csíráznak ki, szóval érdemes türelmesnek lenned velük (még akkor is, ha ennél többet kell várnod rájuk). Ügyelj rá, hogy a magvak körül mindig nyirkos legyen a talaj, hogy ne száradhassanak ki, és helyezd őket egy napos ablakpárkányra, ahol elegendő napfényt kaphatnak.
A majoránna kiültetése
Két héttel az utolsó tavaszi fagyot követően a már palántakorú majoránnák kikerülhetnek a kerti ágyásokba. Szánj 7-10 napot a kiszoktatásukra, mielőtt végérvényesen a kerti talajba ültetnéd őket. A palántákat 20-30 centire ültesd egymástól, a sorok között pedig 50-60 cm-t hagyj. Ha párás vidéken laksz, akkor a jobb szellőzés érdekében még ennél is nagyobb hézagokat hagyj a palánták és a sorok között.
A majoránna szaporítása dugványokkal
Ha olyan vidéken szeretnél majoránnát termeszteni, amire kemény, fagyos telek jellemzők, akkor nem valószínű, hogy évelőként megmarad majd minden termőidőszak után. Az egyik megoldás tavasz végétől a nyár közepéig dugványt vágni egy kifejlett példányról, majd cserépbe ültetni azt télire. Egy másik lehetőség gyökerestől felásni az egész majoránnát, és télire egy megfelelő méretű növénytartóba ültetni.
A dugványokat a majoránna félkemény fás részéből érdemes levágni, lehetőleg reggelente, száraz időben, de ügyelj rá, hogy előző nap alaposan megöntözd azt a példányt, amiről vágni szeretnél. Válassz egy oldalhajtást, és vágj magadnak több dugványt, mint amennyire úgy gondolod, hogy szükséged lesz.
Vágj 5-10 centis darabokat, egészen vissza a levélalapig (ahol a levelek a szárhoz csatlakoznak). A vágást dőlt szögben, a levélalap alatt végezd el, ne fölötte. A dugványt helyezd termőtalajba, és ne hagyd, hogy az kiszáradjon, amíg a majoránna gyökérzete meg nem erősödik.
A majoránna termesztése növénytartóban
Ha bármilyen okból növénytartóban szeretnéd, vagy muszáj gondozni majoránnádat, akkor szerencséd van, mert ez egy meglehetősen egyszerű feladat lesz. A majoránnát házon belül, szobanövényként, vagy akár egy erkélyen is termesztheted növénytartóban. Az egyetlen dolog, amire nagyon fontos odafigyelned, hogy amint az idő hűvösebbé válik, a majoránnát melegebb, védett helyre (házon belülre) kell vinni, hiszen a hideget nem bírja valami jól.
Az ültetéshez használj egy legalább 15 cm átmérőjű cserepeket, amiknek az alján vízelvezető lyukak is vannak. A cserepek kerüljenek egy napos (délre néző) ablakpárkányba, ahol sok napfény éri őket. A szabadban szintén minél naposabb helyre kerüljenek. A következő oldalon a majoránna gondozásáról fogok beszélni!