Mégis melyik zöldségeskertből hiányozhatna a majoránna (Origanum majorana)? Ez a méltán közkedvelt fűszernövény nem csak konyhádat, hanem kertedet is illatosabbá teheti, ráadásul úgy járnak rá lepkék és más hasznos rovarok, mint kisgyerekek az eldugott kockacukorra. Mostani cikkemben mindent elmondok nektek erről a nélkülözhetetlen növényről!
Jellegzetes megjelenése miatt a majoránnát nem nehéz megtalálni a kertben. Ennek a 30-60cm magas növénynek szögletes szárai és zöldes, szürkés levelei vannak. Kicsiny, fehér virágai csoportokban nőnek. A majoránna egyrészt egy nélkülözhetetlen fűszernövény, másrészt pedig egy hatékony organikus nyári talajtakaró.
A majoránna fajtái - A majoránnának három fajtáját különböztetjük meg – mindhárom alkalmas a fűszerezésre!
Közönséges majoránna (Origanum majorana) – Ennek a fajtának selymesen zöld levelei, és rózsaszín virágai vannak. Ideális salátákba, szószokhoz, és levesekbe is!
Vadmajoránna/szurokfű/oregánó (Origanum vulgare) – Ez a fajta sárgahegyű, zöld levelekkel rendelkezik, és rózsaszín virágai vannak. Tökéletes pizzákra és zöldséges ételekhez is.
Ciprusi szurokfű (Origanum onites) – Ez a szívós fajta zöldes leveleket hoz, amelyek nyáron aranyszínűvé válnak, virágai pedig fehéres rózsaszínűek. Remek választás tésztákhoz és húsételekhez.
A majoránna termesztése
A majoránna egy lágyszárú évelő, de a legtöbb kertész egynyáriként termeszti, mert nem tűri valami jól a fagyos hideget: 6-11 USDA zónák között hidegtűrő. A majoránnának olyan helyre van szüksége, ahol egész nap (vagy legalább 6 órán át) közvetlen napfény éri – némi félárnyékot is elvisel, csak legyen meg az a 6 óra.
A majoránna talajigénye
Olyan talajba kerüljön, ami jól elvezeti a vizet, hiszen – mint sok más növény – a majoránna sem szeret vizes talajban állni. Érdemes organikus anyaggal is dúsítani a talajt ültetés előtt. Az ideális pH érték 6,5 és 7,5 között mozog, tehát majdnem semleges kell, hogy legyen.
A savas talaj például mésszel, a lúgos pedig levágott fűvel kompenzálható. Ha sikerült beállítani a pH-t, akkor adj hozzá egy adag komposztot vagy érlelt állati trágyát a talajhoz, hogy táplálóbbá tedd azt majoránnáid számára. A következő oldalon mindent elmondok a majoránna ültetéséről, gondozásáról, érdemes lapozni egyet!