Az idei, 2018-as évben Gödöllőre került „Az Év Legszebb Birtoka” cím kertészet kategóriában, éppen ezért ellátogattunk erre a meseszép helyre, körülnéztünk, illetve készítettünk egy interjút Kisgergelyné Király Andreával, a Specialmix Kft. tulajdonosával. Nézzetek szét ti is Magyarország legszebb birtokán!
Az interjú előtt nézzétek meg a Specialmix Kft.-nél készült drónfelvételünket:
Hogyan kezdődött a Specialmix Kft. élete?
A díszfaiskolai növénytermesztést, mint Kisgergelyné Király Andrea egyéni vállalkozó kezdtük el 1992-ben. Annak a vállalkozásnak lett egy fantázia neve, a Kisgergelyből született meg a Gergely Díszfaiskola. Ennek a faiskolának a fő tevékenysége az örökzöld szaporítóanyag előállítása volt.
Régen az apró növényeket még tejfölös pohárban, ma már 9x9-es cserépben termesztjük. Ezt az örökzöld szaporítóanyagot nagyon széles fajtaválasztékban állítottuk elő, akkortájt Magyarországon ilyen nagy választékkal nem dolgozott senki. Mindezt Kiss Marcellnak köszönhetjük, aki egy ideig az alkalmazottunk volt, és az ő segítségével és tudásával indultunk el a faiskolai termesztés útján és kapcsolódtunk be a magyar kertészeti termesztésbe.
Nézzétek meg drónfelvételeinket is, amiket Magyarország Legszebb Birtokán készítettünk:
Milyen volt a faiskola a kezdetekkor?
A Gergely Díszfaiskola a családi házunk kertjében üzemelt, ami mellé vettünk még egy nagyjából ugyanekkora területet, amit leterítettünk fekete agroszövettel, ezen voltak kialakítva az ágyások, járdalapok segítségével hoztunk létre utakat, magas árnyékolót helyeztünk ki az egész terület fölé. A kollégáink egy idő után elnevezték Kis Hollandiának a faiskolát, mivel nagyon szépen nézett ki minden.
Honnan jött a földkeverék előállításának ötlete? Mióta foglalkoztok a földkeverék előállításával?
Egy-két év után már akkora mennyiségben szaporítottuk a növényeket, hogy felesleg képződött, ezzel a felesleggel pedig kellett valamit kezdenünk így átültettük nagyobb cserepekbe a növényeket. A nagyobb mennyiségű cseréphez nagyobb mennyiségű föld kellett, amit valahogy elő kellett állítani. A cserépben lévő közeg, amiben a növény fejlődik, az nem egy talaj, amit felásunk a földből, és belerakjuk a cserépbe, hanem egy speciális közeg, ami levegős, szellős anyag, hogy a sok öntözés által se tömörödjön össze. A növények számára tehát ezt a közeget kellett előállítani. Ehhez litván tőzeget, és egyéb adalékanyagokat használtunk, amit össze kellett keverni.
A férjem mindig szeretett gondolkodni, és új dolgokat létrehozni, ezért kitalálta, hogy a keverést egy kis betonkeverővel csináljuk, majd egy nagy mixer autó betonkeverőjét vásároltuk meg, azt raktuk le a kertbe, és szállítószalaggal abba hordtuk be az anyagot, utána a mixer megkeverte a földkeveréket, majd önmagát kiürítve már használhattuk is a földet!
Ezt a szakmabeliek megirigyelték tőlünk, és ők ültették a bogarat a fülünkbe, hogy miért nem gyártunk másnak is földkeveréket. Gondolkoztunk a férjemmel, és arra jutottunk, hogy miért is ne próbálnánk meg! Így a Gergely Díszfaiskola mellett 1997-ben megalapítottuk a Specialmix Kertészeti Földkeverékgyártó Kft-t ami egy bérelt csarnokban kezdett el működni. 1997 eleje a gépek gyártásáról szólt, nyáron pedig már el is indult a földkeverék gyártás. A következő oldalon még több érdekesség vár!