Etesd a madarakat.

Ne hagyd éhezni őket, meghálálják

T.J.Lora, NA
hirdetes

Az állatok, ha szerényen is, de meghálálják az ember gondoskodását. A színpompás szárnyasok visszatérnek hozzánk, felszedegetik a rovarokat, és dalolnak nekünk. Segítsük őket télen is. Megéri!

Madáretetés

Téli madáretetés

A téli mínuszok nem csak az ember szervezetét viselik meg. Az állatok ugyanúgy fáznak, mint mi, sok esetben pedig éheznek is, hiszen a hótakaró elfedi az élelemforrásaikat, a föld alá űzi a zsákmányállatokat, ehetetlenné teszi azt a kevés növényt is, ami ilyenkor megmarad valamilyen formában.

Sok állat a téli álmot, vándorlást választja a hónapokig tartó, olykor hiábavaló élelem, és alkalmi menedékhely keresés helyett. Az erdő patásai ilyenkor a fák kérgén, hó alól kiásott növényeken, gumókon élnek. Persze most már egyre több helyen alakítanak ki számukra etetőket, búvóhelyeket az erdőkben. Az ilyen terített asztaloknál megfigyelhető az állatok táplálkozási szokása, hogy a nap mely szakaszában mozognak, és mekkora vadállományról van szó az adott terüle​

A vaddisznók, szarvasok, őzek számára szemes-, és szálastakarmányt helyeznek ki, de más évszakokban néhol gyümölccsel, zöldséggel is ellátják őket. Elsősorban azért fontos az állatok etetése, főleg télen, hogy elkerüljék ezzel a vadkárokat. Az éhező patások ugyanis a fás szárú növényeket rongálják meg leginkább, és nem csak az erdőkben, hanem a mezőgazdasági területeken is. Mi főként a madarakat, kóbor macskákat, kutyákat segíthetjük télen. 

Novembertől áprilisig tart a madáretetés 

Magyarországon sok madárfaj telel, közülük jó páran az északi területekről jönnek hazánkba az enyhébb tél miatt. Általában a madáretetés időszaka novembertől, az első fagyokkal kezdődik, és áprilisig tart, időjárástól függően. Ez a madárvédelmi tevékenység nem csupán azért jó, mert segítjük vele a szárnyasokat. Lehetőségünk nyílik megismerni a különböző fajokat, így a kicsik is tanulhatnak, ezen kívül nagyszerű élmény és kikapcsolódás a madármegfigyelés, kuckó-, etetőépítés.

hirdetes

Nem mindegy milyen élelemet adunk

Nem mindegy persze az élelem, amit felkínálunk nekik. Ősszel, amíg még nem tudunk többféle magvat biztosítani a számukra, kiszórhatunk nekik némi kölest, tört diót, állatkereskedésekben található díszmadár eleséget. Az ágakra felszúrhatunk egy-két félbevágott almát, ami szintén segíti őket a zsírtartalékaik felhalmozásában.

A hideg hónapok alatt natúr magkeverékekkel táplálhatjuk őket. Fontos, hogy ne pörkölt, és ne ízesített magvakat kapjanak. Elfogadják a mogyoróféléket, a kesudiót, pisztáciát, és persze a napraforgót. Ez utóbbinak a fekete fajtája a legjobb számukra. Lehetőleg megtörve adjuk nekik, mivel néhány kistermetű madár csőre nem birkózik meg a héj feltörésével. A magvak mellett adhatunk nekik szalonnát, faggyút, lágy sajtot. Ez esetben is figyeljünk, hogy ne sózott zsiradékot kapjanak. Kenyeret soha ne adjunk nekik. Nem tápláló, és könnyen megbetegedhetnek tőle. Ha már elkezdtük az etetést, tavaszig ne hagyjuk abba, ez a madarak életébe kerülhet.

Következő télen is meg fonak jelenni a szárnyas kis barátaink

Ezek a kistestű szárnyasok hamar odaszoknak, ahol élelmet találnak. Ez azt jelenti, hogy a következő télen újra felbukkanhatnak nálunk megtömni a begyüket. Az olyan apróságok, mint a vörösbegy vagy az ökörszem legfeljebb annyi zsírtartalékot tudnak felhalmozni egyszerre, ami egy éjszaka átvészeléséhez elegendő. Ha másnap nem tudják pótolni a felhasznált készleteiket, nagy valószínűséggel a következő éjszakát már nem élik túl. Az etetőhöz szoktatott madarak számítanak ránk, s gondoskodásunkat tavaszi, illetve nyári dalolással, rovarirtással hálálják meg nekünk. Elsősorban cinegékkel, citromsármányokkal, rigókkal, stiglincekkel (tengelic), ökörszemekkel, vörösbegyekkel, balkáni gerlékkel és verebekkel találkozhatunk a kertünkben.  

A madarak etetése mellett, olykor a kóborállatokra sem árt odafigyelni. Jóllehet, sokan ellenzik a gazdátlan kutyák és macskák etetését, azonban ők sem érdemlik meg kevésbé a gondoskodást. Olyan helyen, ahol sok az ilyen állat, kitehetünk menedékhely gyanánt elhasználódott pokrócokat, kartondobozokat, ahová bebújhatnak. Tálban meleg vizet, és némi ételt. A környezettudatosság értelmében azonban ne felejtsük később begyűjteni ezeket a kirakott, életmentő felszereléseket.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2025-01-25

Megújuló energia a mezőgazdaságban: Melyik megoldás éri meg a legjobban?

Ismerje meg a nap-, szél- és biogáz energia előnyeit a mezőgazdaságban! Tudja meg, hogyan segít a Tavill Kisfeszt Kft. az ipari erősáram szerelésben.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

egyedi etetőberendezések

olyan szerkezetek — elsősorban a tejelő tehenészetekben —, amelyek egy-egy állat... Tovább

kemolitotróf szervezetek

azok az alacsonyabb rendű, főleg a mikroorganizmusok csoportjába tartozó élőlények, amelyek a... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok kert Környezetvédelem