Az utóbbi időben meglepően sok levelet kaptunk olvasóinktól, melyekben azért panaszkodtatok, mert nem tudtok mit kezdeni a kertetekbe tévedt macskáktól. Ez a cikk ezért íródott, most 11 bevált módszert mutatok nektek, amik távol tartják a cicusokat a kerttől!
Először is: szeretjük a macskákat
Szeretném leszögezni már az elején, hogy szeretjük a macskákat, és egyáltalán nem az a célunk, hogy a macskák eltűnjenek a Föld felszínéről. Viszont attól még, hogy szereti valaki a cicákat, attól még nem biztos, hogy szívesen látja nap, mint nap a szomszéd macskáját a kertben. Sok embert ismerek, aki nagyon rossz szemmel nézi azt, hogy a kertjébe tévedt macska nála tölti az éjszakát egy kint felejtett párnán, vagy éppen a gyerekeknek kihelyezett homokozóban végzi a dolgát.
A macskák a maguk urai
Azt mindenki tudja, hogy a kutyák és a macskák nagyon sokban különböznek, az egyik ilyen szembetűnő ellentét az, hogy a macskáknak nem igazán szabhatunk határt. Míg a kutyát megállítja a kerítés, addig a macskát biztosan nem, a kerítésben semmi mást nem lát, mint egy nagyon kényelmes ugródeszkát, aminek a tetejéről körbe tudja pásztázni a környéket, és kiválaszthatja az újabb, felfedezni kívánt területet. Ha pedig a szomszéd telkét pécézi ki magának, akkor már le is ugrik a kerítésről, és elkezdi kapargatni a gödröket, hogy a dolgát elvégezhesse.
A macskák hordozhatnak betegségeket
Sajnos a macskák nagyon sok gondot okozhatnak, leginkább a gyerekek körében. Néhány betegség ugyanis a fertőzött macska széklete, illetve nyála által terjedhet át az emberre. Ha pedig azt nézzük, hogy a homokozókat szeretik a legjobban a kis négylábúak, már meg is történhet a baj könnyedén. A macskákban gyakran előforduló fonalféreg fertőzést is elkaphatják az emberek. A fertőzött macska ürülékében lévő féreglárva bejuthat az emberi szervezetbe, a kifejlődő féreg a szemben, a májban, az agyban vagy a tüdőben is megtelepedhet, ez pedig súlyos következményekkel jár. Sokan úgy gondolják, hogy nem lehet tenni semmit a közelünkben élő macskák ellen, legalábbis ezt szűrtük le a beérkező levelekből, ez viszont tévedés! A következő oldalon megmutatok nektek 11 módszert, amit kipróbáltunk, és bevált, lapozz egyet és teszteld le mindet te is!
Ne jussanak át a kerítésen
Az első, és legfontosabb, amit meg kell tennünk az az, hogy készüljünk fel a macskák érkezésére, nehezítsük meg, vagy legjobb esetben akadályozzuk meg a macska számára a kerítésen való átjutást! Persze, ez nem egyszerű dolog, és én soha nem is használnék például szögesdrótot, de a tüskés növényzet már megoldást nyújthat.
Ha a macska bejutott a kertünkbe, akkor ügyeljünk arra, hogy ne találjon a kertben be nem ültetett, szabad földfelületet, ha ugyanis nem talál, akkor sokkal kisebb a valószínűsége annak, hogy a mi kertünket fogja cicavécének használni. A macskák a szabadon hagyott, száraz, porhanyós földre úgy tekintenek, mint ideális macskaalomra. Ha kertünkben murvás terület is van, akkor cseréljük le a murvát inkább olyan kőzúzalékra, vagy kavicsra, amire nem szívesen lép rá a macska, mert az szúrja a lábát.
Jöjjön tehát az a 11 tipp, ami sikeresen távol tartja a macskát a kerttől! Ismételten elmondom, amit az elején, macskabarátok vagyunk, szóval nem fogjátok megtalálni a tippek között a különböző mérgeket, illetve azokat a megoldásokat, amik a macska testi épségét veszélyeztetik!
Amit a macskák nem szeretnek
Ugatós kutyák – A legbiztosabb megoldás, ha szerzünk egy kutyát, aki ugat is, nem csak szeretgeti a macskákat.
Csirkeháló – A macskák nem szeretik a csirkehálókat, sem a műanyagat, sem pedig a fémet, érdemes a veteményesünk fölött elhelyezni ilyen hálót.
Tüskés növényzet – Mi sem szeretünk rózsaágakon járkálni, a macskák sem! Érdemes a kert határvonalaira szedret, málnát, vagy bármilyen más szúrós cserjét ültetni. Illetve fektethetünk a földre rózsa-, vagy akácágakat is, de ezt csak akkor, ha gyerek nincs a kertben.
Sziklakerti kövek, mulcs – A sziklakerti kövek, és a mulcs is jó megoldás lehet, ugyanis nem szívesen lépkednek ezeken a cicák.
Mozgásérzékelős vízpermetező, vízipisztoly, vízágyú – Ülhetünk a kertben vízipisztolyt tartva, és spriccelhetjük a cicákat, akik odatévednek, de mindig nem tudjuk felügyelni a területet. A mozgásérzékelős vízpermetező viszont ideálisabb megoldás lehet.
Szagok, amivel távol tarthatjuk a macskákat
Vérliszt alapú trágyák, fokhagymagerezdek, levendula, csobormenta, kerti ruta, fahéj, citrusok, molyirtó, de érdemes próbálkozni a Coleus canina névre hallgató macskaűző növénnyel is. Reméljük, hogy tudtunk segíteni nektek, ha pedig van ötletetek ezeken kívül, osszátok meg velünk Facebook oldalunkon!