Így gondoskodj a cicádról tavasszal: kövesd tavaszi macskagondozási tippjeinket, hogy megóvd a cicádat a bajtól!

Így vigyázz a macskádra tavasszal felelőségteljes gazdiként

NA
hirdetes

Valószínűleg te és a macskád is szívesen fogadja a melegebb időjárást (és a napsütéses szunyókálást), azonban ez az évszak további biztonsági és egészségügyi problémákat okozhat, amikre érdemes ügyelned, hogy elkerüld a bajt. Íme néhány tipp, hogy kedvenced biztonságban legyen tavasszal is!

Tavaszi cica gondozás

1. Oltások megléte

Az évnek ebben az időszakában macskád valószínűleg kapcsolatba kerül más macskafélékkel, akik szintén felfedezik a környéket, ami növeli annak esélyét, hogy elkapjon egy fertőző betegséget, például macskanáthát vagy macskaleukémiát.
Még, ha kedvenced többnyire bent is marad, akkor is ki van téve a vírusoknak, amelyeket a kezeden vagy ruhádon keresztül továbbítasz más macskáktól, kutyáktól. Az egészséges és boldogabb tavasz érdekében játsszon nyugodtan kint a kedvenced, és győződj meg arról, hogy macskád oltásai be vannak adva.

2. Akadályozd meg a bosszantó parazitákat és rovarokat

Nem csak tavasz van, hanem a bolhák és a kullancsok időszaka is! Ezek a paraziták melegebb időben tűnnek fel, és mivel kedvenced egyre többet merészkedik a szabadba, nagyobb a kockázata annak, hogy találkozzon velük – különösen hosszú fűben vadászva.

Bár mind a bolhák, mind a kullancsok súlyos viszketést és kellemetlen érzést okozhatnak, a kullancsok olyan betegségeket is terjeszthetnek, mint a Lyme-kór (egy bakteriális fertőzés, amely sántaságot, letargiát és veseproblémákat okozhat). A cseppentős kezelések, nyakörvek jó módjai annak, hogy macskádat egész évben védve tartsák. Beszélj állatorvosoddal, hogy megtaláld kedvenced számára a legjobb termékeket.

Egy másik tényező, amelyet figyelembe kell venni az a darazsak, méhek. A macskák gyakran élvezik a darazsak és méhek üldözését, és közben azok megcsíphetik őket.

hirdetes
A legtöbb esetben ezek nem vészhelyzetek, de ha macskádat a szája vagy a nyaka közelében csípték meg, előfordulhat, hogy el kell vinned az álaltorvoshoz. A macskák az emberekhez hasonlóan allergiásak is lehetnek a csípésekre. Ha ez a helyzet, duzzanatot és légzési nehézségeket észlelhetsz cicádon.

3. Tavaszi nagytakarítás, csak óvatosan

Az új szezon ideális időszak a tavaszi nagytakarításra vagy a lakásfelújításra, de vigyázz, mert a tisztítószerek, ragasztók, festékek olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek mérgezőek lehetnek a macskára nézve. A biztonság érdekében minden palackot és dobozt tarts távol, vagy zárjon el. És mindenképpen tartsd távol macskádat a kezelt területektől, hogy megelőzd a gyomor-bélrendszeri vagy hasnyálmirigy-problémákat.

4. A mikrochip fontos

Míg a macskák beltéri és kültéri házi kedvencként is boldogulnak, a szabadban való felfedezés jótékony hatással lehet kedvence mentális és fizikai kondíciójára. Ha azonban tavasszal többet sétál a szabadban akkor macskád más állatokkal vagy nagyobb forgalommal találkozhat is és akár túl messzire is elkalandozhat. 
Ha gondoskodsz kedvenced mikrochippel való ellátásáról, akkor biztonságban lesz, miközben továbbra is élvezheti a kalandokat. És így, ha megtörténik az elképzelhetetlen, és macskádat megsérülve vagy kóborolva találják, azonnal értesíteni lehet téged a chip alapján. Ne felejtsük el naprakészen tartani kapcsolattartási adatainkat a mikrochip adatbázisában!

5. Mérgező növények a kertben

Mivel ebben az évszakban javában zajlik a kertészkedés, érdemes kiemelt figyelmet fordítani a macskád számára hozzáférhető mérgező növényekre. Ügyelj a következő növényekre, amelyek rendkívül mérgezőek a háziállatok számára, és különösen az idősebb macskáknál okozhatnak káros reakciókat:

•    Azáleák
•    Nárcisz
•    Liliomok
•    Rododendronok

Bár nem lehet mindig tudni, hol van a macskád, ha legalább a kertedben nincsenek ez a növények akkor a mérgezés esélyét csökkentjük ezzel. 
Ne feledd azt is, hogy a gyepműtrágyák, rovarirtó szerek, gyomirtó szerek olyan összetevőket tartalmazhatnak, amelyek veszélyesek lehetnek, ha a macskád lenyeli őket. Tárold ezeket a termékeket távol, és ahol csak lehetséges, próbálj „zöld” vagy állatbarát változatot választani.

Ha a mérgezés alábbi jeleit észleled, azonnal fordulj állatorvoshoz:

•    Ájulás
•    Dezorientáció
•    Hasmenés
•    Nyálcsorgás
•    Hányás
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

idomítás

az állatok viselkedésében bizonyos ->feltételes reflexeket kialakító emberi tevékenység.... Tovább

erózió

1. (tal.) A víz hatására létrejött talajpusztulás. A legfelső talajréteg lemosódik és az... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok