Rengeteg a vita, sokak szerint ez állatkínzás, a farmerek, a kutatók viszont azon a véleményen vannak, hogy szükséges. A beavatkozásnak számtalan előnye van, az állatvédő szervezetek szerint a módszer kegyetlen, és nem szabad engedélyezni.
Régóta készítenek lyukat a tehenek oldalára
Magáról az eljárásról érdemes tudni, hogy egyáltalán nem újkeletű, már 1833-as forrásokban is tesznek róla említést, a terjedéséről viszont csak becslések vannak, ezek szerint az 1920-as évektől kezdett el egyre több helyen megjelenni. Mára eljutottunk odáig, hogy egyre népszerűbb szerte a világon.
Mi az eljárás lényege?
Igazából az úgynevezett fisztulát rutinszerűnek számító műtéti technikával beültetik a tehén oldalában kialakított nyílásba, ami közvetlen hozzáférést biztosít az állat bendőjéhez. Többnyire műanyagból vagy gumiból készül az eszköz, ami nagyjából húsz centiméter átmérővel rendelkezik. Teljesen zárható, tehát megakadályozható, hogy a külvilágból idegen anyag kerüljön a hasüregbe, de az is, hogy a bendőből távozzon a bendőtartalom.
A tehenek található lyuk előnyei
Eleinte a lyukat különböző kísérletek miatt alkalmazták, ma viszont rengeteg célja van, többek között elősegíti a fenntartható és környezettudatos gazdálkodás térhódítását. Az eljárás egyértelmű előnye, hogy meg lehet figyelni a tehenek emésztését belülről – ezzel pedig egyszerűen megállapítható, milyen mértékben hasznosult az adott takarmány. Szakértők véleménye szerint az ilyen fisztulás jószágok hozzájárulnak a környezetvédelemhez is, mivel elősegítik azon táplálékok kifejlesztését, melyek a legkevesebb metángázt termelik.
A módszer ráadásul az egészségügyi beavatkozások elvégzését is megkönnyíti, tehát az állat is sokkal hosszabb ideig élhet. Ha például bendőműködési zavar lép fel, akkor műtét nélkül ki lehet venni a bendő tartalmát, illetve közvetlenül a bendőbe lehet juttatni a szükséges gyógyszert.
Állatkínzásnak minősül a módszer?
A hivatalos vélemény szerint a jószágok számára teljesen fájdalommentes az eljárás, de azt azért érdemes szem előtt tartani, hogy az állat nem tudja elmondani, mit érez. Az állatvédő szervezetek természetesen azon az állásponton vannak, hogy a tehenekkel szemben ez a módszer kegyetlenség és állatkínzás.
Szerintük ráadásul még az is ront a helyzeten, hogy a fisztulás tehenetek mutogatják a vásárokon, a turisták és még a gyerekek is belenyúlhatnak a lyukba. Ez már azért szerintünk is túlzás, de ha az eljárásnak még mindig számos előnye van, persze jobb lenne, ha másképpen lehetne ezt a dolgot megoldani. Nektek mi a véleményetek?
Szerinted állatkínzás ez az eljárás?