Lyuk kerül a tehén oldalára, de miért?

Állatkínzás vagy sem? Ezért van lyuk a tehenek oldalán

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Miért lyukas a tehén?

Rengeteg a vita, sokak szerint ez állatkínzás, a farmerek, a kutatók viszont azon a véleményen vannak, hogy szükséges. A beavatkozásnak számtalan előnye van, az állatvédő szervezetek szerint a módszer kegyetlen, és nem szabad engedélyezni. 

Régóta készítenek lyukat a tehenek oldalára

Magáról az eljárásról érdemes tudni, hogy egyáltalán nem újkeletű, már 1833-as forrásokban is tesznek róla említést, a terjedéséről viszont csak becslések vannak, ezek szerint az 1920-as évektől kezdett el egyre több helyen megjelenni. Mára eljutottunk odáig, hogy egyre népszerűbb szerte a világon. 

Mi az eljárás lényege?

Igazából az úgynevezett fisztulát rutinszerűnek számító műtéti technikával beültetik a tehén oldalában kialakított nyílásba, ami közvetlen hozzáférést biztosít az állat bendőjéhez. Többnyire műanyagból vagy gumiból készül az eszköz, ami nagyjából húsz centiméter átmérővel rendelkezik. Teljesen zárható, tehát megakadályozható, hogy a külvilágból idegen anyag kerüljön a hasüregbe, de az is, hogy a bendőből távozzon a bendőtartalom.

hirdetes

A tehenek található lyuk előnyei

Eleinte a lyukat különböző kísérletek miatt alkalmazták, ma viszont rengeteg célja van, többek között elősegíti a fenntartható és környezettudatos gazdálkodás térhódítását. Az eljárás egyértelmű előnye, hogy meg lehet figyelni a tehenek emésztését belülről – ezzel pedig egyszerűen megállapítható, milyen mértékben hasznosult az adott takarmány. Szakértők véleménye szerint az ilyen fisztulás jószágok hozzájárulnak a környezetvédelemhez is, mivel elősegítik azon táplálékok kifejlesztését, melyek a legkevesebb metángázt termelik. 

A módszer ráadásul az egészségügyi beavatkozások elvégzését is megkönnyíti, tehát az állat is sokkal hosszabb ideig élhet. Ha például bendőműködési zavar lép fel, akkor műtét nélkül ki lehet venni a bendő tartalmát, illetve közvetlenül a bendőbe lehet juttatni a szükséges gyógyszert.

Állatkínzásnak minősül a módszer? 

A hivatalos vélemény szerint a jószágok számára teljesen fájdalommentes az eljárás, de azt azért érdemes szem előtt tartani, hogy az állat nem tudja elmondani, mit érez. Az állatvédő szervezetek természetesen azon az állásponton vannak, hogy a tehenekkel szemben ez a módszer kegyetlenség és állatkínzás.

Szerintük ráadásul még az is ront a helyzeten, hogy a fisztulás tehenetek mutogatják a vásárokon, a turisták és még a gyerekek is belenyúlhatnak a lyukba. Ez már azért szerintünk is túlzás, de ha az eljárásnak még mindig számos előnye van, persze jobb lenne, ha másképpen lehetne ezt a dolgot megoldani. Nektek mi a véleményetek? 

Szerinted állatkínzás ez az eljárás?

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csupasz búza

a —>búza nemzetség egyik alakja. Termesztett búzáink főleg csupasz búzák. Abban tér... Tovább

biogenezis (élet keletkezése)

első lépése a környezet változásával lehetővé tett kémiai evolúció, az elemekből, majd... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés