Metszés
Figyeld meg, hogy mi történik lime fáidon. A hajtások főleg az oltási pont alatt nőnek majd ki, ami azt jelenti, hogy a gyökéralany sarjai, és ezekről nem olyan gyümölcsök nőnek majd, amilyenekre számítasz. Ezeket a hajtásokat érdemes tehát rögtön levágni a fáról, amikor megjelennek. A tüskéket is levághatod lime fáidról, hogy megkönnyítsd a szüreteléseket. Ezzel nem ártasz nekik, de légy óvatos, hogy közben ne csonkítsd meg az ágaikat.
Védekezés a hideg ellen
A legtöbb lime fának legalább 10°C-os levegőre van szüksége. Még ha olyan helyen is termeszted őket, ahol a hőmérséklet nem esik ez alá, mindenütt lehet számítani néha váratlan hidegekre. Hacsak nem a trópusokon élsz, muszáj leszel növénytartóba ültetni fáidat, hogy télire bevihesd őket az otthon melegébe. Ez lényegében minden hidegből adódó problémádat megoldja.
Bent helyezd egy déli ablak mellé, vagy erős nevelőlámpák alá, és hagyd, hogy tovább éldegéljen. Ha a kertben tartod fáidat, akkor érdemes hőtermelő izzókat aggatni az ágaikra, amelyek melegen tartják majd őket a fagyos időben. Ezen kívül takard le őket fagyálló ponyvával is. Sajnos az igazán hideg telek során még ez sem garantált, hogy kellő védelmet nyújt majd fáidnak.
A lime betegségei és kártevői
A lime fák sajnos többféle betegségre és kártevőre (pl. pajzstetvekre és levéltetvekre is fogékonyak. Íme néhány a leggyakoribbak közül.
Üszög
Az citrusfélék üszkösödése az egyik legragályosabb baktériumos fertőzés, ami kifejezetten az ilyen jellegű fákat támadja meg. A betegség citromsárga, körvonalszerű sebeket okoz a gyümölcsökön, az ágakon és a leveleken. Súlyosabb fertőzés esetében a levelek és a termések lepotyogását is okozhassa, illetve az egész fa is elpusztulhat.
Az üszög ellen többféle permettel, például rézalapú gombaölővel is védekezhetsz. Azonban ha már egyszer elkapták, fáidat nem lehet megmenteni, és azonnal el kell távolítani őket a kertből, hogy a betegség ne terjedhessen tovább.