A lime (Citrus aurantiifolia), vagy „zöldcitrom” egy trópusi citrusféle, amely a meleg, 8-11-es USDA zónákban egyszerűen termeszthető. De mi a helyzet azokkal a hűvösebb területekkel, mint amilyen például hazánk is (USDA 6-7)? Némi törődéssel, és egy jó cseréppel, vagy más növénytartóval akár te magad is megtermesztheted saját lime fádat és zöldcitromjaidat, hiszen a téli hidegben egyszerűen csak beviheted őket egy melegebb helyre. Jól hangzik? Akkor íme minden, amit egy kertésznek a lime termesztéséről tudnia kell!
A lime fajtái
A lime-ok viszonylag alacsony, bokorszerű fák, amelyek a citromoknál kisebb méretű, zöld terméseket hoznak, telis-tele vitaminokkal és citromsavval – ezeket a terméseket is lime-oknak, vagy zöldcitromoknak nevezzük. Ha házon belül szeretnél lime-ot termeszteni (és Magyarországon ebben ajánlott gondolkodni), akkor érdemes néhány törpe példányt beszerezned, amelyek „csak” 2,5-3 méter magasra nőnek meg. Fontos, hogy bármilyen lime csemetét is szerzel be, mindig megbízható faiskolából válassz. Ez egyébként is fontos, de mivel a lime-ok gyökerei különösen érzékenyek a betegségekre, jó, ha biztosra mész, és egészséges, erős csemetéket vásárolsz. Lássuk néhány lime fajtát…
Lime, vagy zöldcitrom (Citrus aurantiifolia)
Ezek a „klasszikus” zöldcitromok, amikre a legtöbbek gondolnak, amikor a lime-ok szóba kerülnek. Ezek a termések kisebbek (2,5-5cm átmérőjűek), mint a sárga citromok, és enyhén citromsárgás, de főleg zöld héjuk van. A lime fák 1,8-5,4 méter magasra is megnőhetnek, ezért ezekből is megéri törpe változatokat keresni.
Ausztrál citrom (Citrus australasica)
Az ausztrál citromok különös, hosszúkás formájúak, belül pedig megduzzadt, kaviárszerű rostokat rejtenek. Színük nem csak zöld, hanem citromsárga, vörös és rózsaszín is lehet. A közönséges változatok 3,6, míg a féltörpe változatok 1,8 méter magasra nőnek meg. Jól tűrik a félárnyékot is.
Kalamondin (Citrus microcarpa)
Narancssárga húsával a kalamondin némileg kilóg a sorból. Ez a gyümölcs durván 2,5cm átmérőjűre nő meg, és habár vannak édesebb részei, a hús maga rettenetesen savanyú lehet. Sokan inkább dísznövényként tartják.
Kaffir citrom (Citrus hystrix)
A kaffir citromnak jellegzetesen ragyás héja van, ami eleinte zöld, majd ahogy érik, valamivel sárgábbá változik. A termések rendkívül savanyúak, és 5cm átmérőjűre nőnek meg. Valamivel kevesebb levük van, mint más limefajtáknak.
Tahiti lime (Citrus latifolia)
A tahiti, vagy perzsa lime-mal időnként a nagyobb bevásárlóközpontokban is találkozhatunk. Termései durván 6cm átmérőjűek, és világoszöld színűek. Vastag héjuknak köszönhetően tovább tárolhatók, mint a legtöbb lime, és édesebbek is, mint a közönséges lime-ok (Citrus aurantiifolia). Érdemes törpe változatokat beszerezni belőlük.
Vér lime
Aki hallott már a vérnarancsokról, azt bizonyára kevésbé lepi meg, hogy vér lime-ok is léteznek. Ezeket a gyümölcsöket az ausztrál citromokból (Citrus australasica) és az ellendale mandarinokból keresztezték. Termésük átmérője durván 3,5-4cm, ízük savanykás, húsuk pedig (ahogy a nevük is mutatja) vörös.
Rangpur lime (Citrus × limonia)
Ezek a gyümölcsök a mandarinok és a citromok keresztezéséből jöttek létre, de mégis a lime-okhoz tartják őket a legközelebb. A termések átmérője nagyjából 3,5-6,5cm, és úgy lehet meghámozni őket, mint egy mandarint. Maga a fa tüskés, és akár 6 méter magasra is megnőhet, de még a fagyos időket is képes átvészelni, nem úgy, mint sok más lime. Most pedig nézzük, mit kell tudni a lime gondozásáról, termesztéséről, a következő oldalon folytatom!