A lila hüvelyű borsó (Pisum sativum var. macrocarpon) nemcsak szemet gyönyörködtető látvány, de tápanyagokban gazdag és ízletes zöldség is. E különleges növény termesztése kiváló lehetőség mind a kezdő, mind a tapasztalt kertészek számára. Ebben a cikkben egy kertész tanácsai alapján végigvezetünk téged a lila hüvely borsó sikeres termesztésének folyamatán.
A lila hüvely borsó bemutatása
A lila hüvely borsó különleges színével tűnik ki a többi borsó közül. Az élénk lila szín nemcsak a kertben, hanem az ételekben is látványos kontrasztot biztosít. A növény hüvelyei tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal és antioxidánsokkal, amelyek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez.
Talaj előkészítése és vetés, ültetés a lila hüvelyű borsónak
A lila hüvely borsó termesztése hasonló más borsófajtákéhoz. Először is, válasszunk napos helyet a kertben, ahol a talaj jó vízelvezetésű. A borsó kedveli a laza, jól szellőző talajt, amely gazdag szerves anyagokban. Ajánlott a talajt komposzttal vagy jól érett trágyával javítani, hogy biztosítsuk a növény megfelelő tápanyagellátását.
A vetést tavasszal, a fagyok elmúltával érdemes kezdeni. A borsó magjait körülbelül 2-3 cm mélyre ültessük, és hagyjunk közöttük 5-10 cm távolságot. Az egyes sorok között 30-40 cm helyet hagyjunk, hogy a növényeknek elegendő terük legyen a növekedéshez.
Van lehetőség van palánták ültetésére is, ami különösen hasznos lehet, ha késő tavasszal vagy kora nyáron szeretnénk borsót termeszteni. A palánták használata több előnnyel járhat, különösen a növekedési időszak lerövidítésében és a korai szakaszban a növények védelmében.
Lila borsó gondozása és öntözése
A lila hüvely borsó megfelelő gondozást igényel a sikeres termesztés érdekében. Fontos, hogy rendszeresen öntözzük, különösen a virágzás és a hüvelyek képződése idején. A borsó szereti a nedves, de nem túl vizes talajt, ezért ügyeljünk arra, hogy ne öntözzük túl a növényeket.
A növények megfelelő támasztékot is igényelnek, mivel a borsó hajtásai gyorsan növekednek és könnyen elfeküdhetnek. Érdemes karókat vagy hálót használni, hogy a növények felfelé kapaszkodhassanak. Ez nemcsak a növekedést segíti, hanem megkönnyíti a hüvelyek betakarítását is.
A lila borsó betakarítása és felhasználása
A lila hüvely borsó betakarítása akkor kezdődhet, amikor a hüvelyek teljesen kifejlődtek, és színük élénk lila lett. A legjobb, ha a hüvelyeket még zsenge állapotukban szedjük le, mert ekkor a legízletesebbek és tápanyagban leggazdagabbak. A betakarítást érdemes rendszeresen végezni, hogy ösztönözzük a növényt további hüvelyek képzésére.
A lila hüvely borsót frissen fogyaszthatjuk, de számos más módon is felhasználhatjuk. Kiválóan alkalmas salátákba, levesekbe, párolt zöldségként vagy akár köretként. A hüvelyeket szárítva vagy fagyasztva is tartósíthatjuk, így egész évben élvezhetjük a termést.
Mik a lila hüvelyű borsó gyakori betegségei?
A lila hüvely borsó termesztése során fontos figyelmet fordítani a kártevőkre és betegségekre. A levéltetvek, a borsózsizsik és a különböző gombás betegségek komoly problémát jelenthetnek. Az integrált növényvédelem keretében érdemes természetes ellenségeket, például katicabogarakat vagy fonalférgeket bevetni a kártevők ellen. A megfelelő vetésforgó és a talaj tápanyagellátásának fenntartása szintén hozzájárulhat a betegségek megelőzéséhez.