Ebben a cikkben Kósa Dániel kertész kalauzolásával betekintést nyerünk a rózsák és levendulák bűvöletes világába. Megismerjük a legfontosabb tudnivalókat a fajtáikról, igényeikről és gondozásukról. Ezen kívül inspiráló ötleteket kapunk a kertben történő felhasználásukra.
A rózsákról általában
A rózsák a mérsékelt égövről származó, főként lombhullató cserjék, rendkívül gazdag faj és fajtaválasztékkal. Megjelenésük, főként bokor, de vannak kúszó és kapaszkodó habitusúak is, magasságuk 2-5 métert is elérhetik. Tápdús, meszesebb, üde talajokat kedvelik, öntözést bőségesen meghálálják. Hajtásrendszerük a közmondással ellentétben tüskéket tartalmaznak, esetenként szőrösek, csupaszak.
A rózsák levele
Levelük összetett levél, mely 5-9, de esetenként ettől több vagy kevesebb számú levélkékből áll. Viráguk változatos mind színben, mind kinézetben, az egyszerű 4-5 sziromlevéltől a tömvetelt virágig, amely több mint 40 sziromlevelet tartalmaz. Illatuk is változó az illattalan rózsától az egészen intenzív illatú rózsáig mindent megtalálhatunk a kertészetek soraiban. Termésük aszmag termés, amelyet csipkebogyóként emlegetünk a vadrózsa (Rosa canina) esetében.
Érdekességek a rózsáról
A rózsákat díszértékük miatt ültetik, és az elmúlt ezer évben erre nemesítik, keresztezik őket. Virágaik kinézete szerint csoportosítják őket, így megkülönböztetünk virágágyi, teahibrid, park, futó, talajtakaró, vagy törpe rózsákat. Mindegyik megjelenésben más, virágaik színben egészen változatos. Szaporításuk sosem volt egyszerű, az alanyokat dugványozták, majd arra szemezték, vagy oltották a nemes rózsákat. Manapság nem sok szakember műveli a szemzés szép, ámbár rendkívül nehéz művészetét, így alternatív megoldásokkal kell a rózsatermesztőknek előállniuk.
Hogyan kell metszeni a rózsát?
A rózsakertek örök kérdése, a hogyan is kell metszeni a rózsákat. Sok megoldás megfelelő, nincs egyetlen egy jó módszer. A metszés idejét tegyük a tavaszi fagyok elmúlta utáni napokra. Ültetés után célszerű egy erős metszést alkalmazni, hogy erőteljes, szép hajtások fejlődjenek. A metszésnek az alapelve, hogy az elszáradt, beteg részeket távolítsuk el, az egészséges részig, vagy akár tőből, ha kell. Mint minden metszésnél, itt is ügyeljünk a keresztbe menő ágak, valamint a befelé növő hajtások eltávolítására. Gyenge hajtásokat is vágjuk le.
A vágáskor mindig válasszunk kifelé néző rügyet, ami mindig a ferde metszlap felső részén helyezkedjen el. Ne hagyjunk nagy csonkot a rügy felett, maximum 10 milliméterrel a rügy felett vágjunk. A metszés során számolhatjuk a meghagyott rügyeket, melynek száma változik a rózsa fajtájától is, illetőleg a szokáshoz, hogy ki mire esküszik. Alapvetően a gyengébb növekedési erélyű rózsáknál a 4-8 rügyre, a futó kúszó rózsáknál, 18-25 centiméterre, az erősebb habitusú rózsákat 10-15 rügyre ildomos metszeni.
A rózsák növényvédelme
Növényvédelme nem túl bonyolult, de oda kell figyelnünk. Főleg tetvek károsítják, de az egyéb hernyók, araszolók is meg mrg kóstolják. Tavaszon lemosó permetezést végezzünk, majd év közben kéthetente kezeljünk kontakt, valamint felszívódó rovarölővel. Gombás fertőzésekre is kell kezelni, ezt egy menetben kijuttathatjuk. Használjunk lombtrágyát, hogy erős szép hajtások fejlődjenek.
Lapozz a következő oldalra, ha meg akarod tudni egy kertész tanácsait a levenduláról!