A levendula őszi vetése hosszú távú gondolkodást igényel, de a munka meg fogja hozni gyümölcsét, hiszen, ha most elveted, jövőre már csodálhatod is a kertedben!

Eljött a levendula vetési ideje! Levendulamagokból varázslatos virágok

NA
Frissítve: 2024.08.26
Frissítette: KZs
hirdetes

A levendula az egyik legszélesebb körben ismert és szeretett illatos növény, amely nemcsak gyönyörű látványt nyújt, de kellemes illatával is megörvendezteti a kertet és a környezetét. Ha te is szeretnél jövő nyáron illatos levendulamezővel büszkélkedni, akkor a levendula vetésének és gondozásának helyes módját megismerve már szeptemberben elkezdheted a munkálatokat.

Levendula őszi vetése

A levendula optimális vetési időszaka: ekkor vesd el a levendulát!

A levendulát magról is lehet vetni, és az optimális vetési idő szeptember és október között van. A magokat közvetlenül a talajba vagy magágyba helyezheted. Az ősszel vett levendulamagok jobban szárba szöknek és erősebb növényekké válnak. Ebben az időszakban a magok télen természetes módon lehűlnek, majd a melegebb tavaszi napok közeledtével elkezdenek növekedni. Fontos, hogy a vetés után az új magokat takard be agrotextíliával, hogy megóvd őket a hideg időjárástól és a fagytól.

A második vetési időszak március és április hónapra esik. Ekkor a magokat már ládákba vagy edényekbe kell vetni. A tavaszi vetés előtt a magokat először kondicionálni kell. Ezt úgy érheted el, hogy a magokat egy kis műanyag edénybe helyezed, és nedves homokkal vagy földdel kevered össze. Ezután a tartályt tedd a hűtőszekrénybe, és hagyd ott 2-3 hétig. Ez a hűtési folyamat segíti elő a csírázást. A hűtés után a magokat könnyű, vízáteresztő talajjal teli ládákba helyezd. Ha a palánták túl sűrűn hajtanak ki, ne habozz levágni vagy kiszedni őket, hogy minden egyes növénynek elegendő helye legyen a növekedéshez.

hirdetes
A levendulamagok körülbelül 14 nap alatt csíráznak ki. Az optimális csírázáshoz a talaj hőmérsékletének legalább 7°C-nak kell lennie. Ezen kívül rendszeresen locsold meg a palántákat tiszta vízzel egy virágpermetezőből.

Levendula gondozási tippjei és további lépések

Miután a levendulapalánták kikeltek, gondoskodj róluk megfelelő öntözéssel és napfényben való tartással. Az egészséges növekedés érdekében fontos a rendszeres öntözés, de kerüld a túlzott vizet, mert a levendula nem szereti a túl nedves talajt.
Amikor a palánták már elérték a megfelelő méretet és erőssé váltak, ültesd át őket különálló cserepekbe vagy a kertbe. További gondozás során figyelj a megfelelő talajminőségre és a rendszeres metszésre, amely elősegíti a növény megfelelő formájának kialakítását és az illatos virágok megjelenését.

Az őszi levendula vetése hosszú távú gondolkodást igényel

Az őszi levendula vetése és gondozása tehát hosszú távú gondolkodást és tervezést igényel, de a gyönyörű virágok és az illatos kert megér minden befektetett munkát. Ha megfelelően elvégzed a vetést és gondozást, már a következő évben élvezheted a saját levendulaillatodat otthonod kertjében.

Társültetés a levendulával

A levendula remek társnövény lehet más növények számára is. Jól működik olyan növények mellett, amelyek hasonló talaj- és vízigényűek, például rozmaring, kakukkfű vagy zsálya. A levendula illata ráadásul elriasztja a kártevőket, például levéltetveket, így védelmet nyújt más növények számára is.

Levendula fajtaválasztás

Számos levendulafajta létezik, amelyek közül választhatsz, attól függően, hogy milyen célra szeretnéd használni. A Lavandula angustifolia (közönséges levendula) a legelterjedtebb, és a legjobb választás, ha illóolajok előállítását tervezed. A Lavandula stoechas (francia levendula) inkább dekoratív célokra ajánlott, mivel díszes virágai és erőteljes illata van, de kissé érzékenyebb a hidegre.

Melyik levendula illik a kertedbe?

A levendulák között számos fajta közül választhatsz, attól függően, hogy milyen céllal szeretnéd őket ültetni és milyen környezeti adottságok állnak rendelkezésre a kertedben. Itt van néhány népszerű levendulafajta rövid leírása:

Francia levendula (Lavandula stoechas)

A francia levendula különleges, füzérszerű virágairól ismert, amelyek tetején gyakran sziromszerű "fülek" találhatók. Ezek a növények inkább a mediterrán éghajlatot kedvelik, és valamivel érzékenyebbek a hidegre, mint az angol levendula. Virágai erősebb illatúak, de illóolaj tartalmuk alacsonyabb, ezért inkább dísznövényként használják őket, például sziklakertekben vagy dézsás növényként. A francia levendula rendszeres metszést igényel, hogy megőrizze kompakt formáját.

Angol levendula (Lavandula angustifolia)

Az angol levendula a legelterjedtebb és legellenállóbb fajta, amely jól tűri a hidegebb éghajlatot is. Finom, édes illatú virágai és levelei miatt az angol levendulát gyakran használják illóolajok és egyéb aromaterápiás termékek előállítására. A virágok színe a klasszikus lilától a halvány rózsaszínen át a mély liláig terjedhet. Az angol levendula a legjobb választás, ha sokoldalúan felhasználható, illatos növényt keresel.

Fehér levendula (Lavandula angustifolia 'Alba')

A fehér levendula egy különleges fajta, amely a Lavandula angustifolia csoportba tartozik, de fehér virágaival kitűnik a többi levendula közül. Illata ugyanolyan kellemes, mint a lila társainak, és ugyanúgy felhasználható illóolajok készítéséhez. Kiváló választás lehet, ha valami különlegeset szeretnél a kertedbe, vagy ha fehér virágokkal szeretnél kontrasztot létrehozni a színes virágágyásokban. Ez a fajta ugyanolyan hidegtűrő, mint az angol levendula.

Levendula Anouk (Lavandula stoechas 'Anouk')

Az Anouk levendula a Lavandula stoechas egy különösen dekoratív változata, amely látványos, sötétlila virágokat hoz, amelyeket sziromszerű, világosabb "fülek" koronáznak meg. Ez a fajta is inkább mediterrán éghajlatra jellemző, de az Anouk levendula különösen jól tűri a szárazságot és kevésbé igényel rendszeres öntözést. Az Anouk levendula tökéletes választás, ha egyedülállóan szép és illatos növényt keresel, amely különlegessé teszi a kertedet.

Ezek a levendulafajták mind különböző karakterisztikákkal rendelkeznek, így a kerted adottságai és a személyes preferenciáid alapján választhatod ki a legmegfelelőbbet. A fajtaválasztásban tehát figyelembe veheted a növények illatát, virágainak színét, valamint az éghajlati és talajviszonyokat is.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

333/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet

a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalról szóló 81/2003. (VI. 7.) Korm. rendelet... Tovább

csőkutas talajvízszint-süllyesztő berendezés

nagyobb vízáteresztő talajokon a munkagödör víztelenítésének egyik módja. A csőkutak... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény