Forradalmi ötletet mutatok most meg nektek, a most következő cikkben elmondok mindent a levenduláról, és azt is megtudhatjátok, hogyan nevelhettek az ablakpárkányon végtelen mennyiségű levendulát!
Szinte mindenhol szeretik a levendulát, a világ egyik legkedveltebb növényeként tartják számon. Nem véletlenül, ugyanis ennek a csodás növénynek számos jótékony hatása van, sok mindenre felhasználható, mindemellett illatos, meseszép, kertünk tökéletes dísze lehet!
A levendula gyógy-, fűszer-, és dísznövény is egyben, már az ókorban is használták, szépségápolás céljára. A néphit úgy tartja, hogy levendula segítségével távol tarthatjuk az ártó erőket, szellemeket, ezt a levendula aromás, fűszeres illatával magyarázzák. A levendula képes arra, hogy tökéletes harmóniát teremtsen a környezetében, a látványa és az illata mindenkit elbűvöl, ráadásul frissít, regenerál, üdít és nyugtat! A világon nagyjából negyven fajtáját ismerik a levendulának, ezek közül leginkább az angol és a francia levendula terjedt el Magyarországon.
Ha cserépbe ültetjük a levendulát, vigyázzunk, hogy minél nagyobb cserepet szerezzünk be, hiszen idővel termetes példány lesz a kis tövecskéből. Télen is nyugodtan kint hagyhatjuk, hiszen fagytűrő, de ilyenkor is gondoskodnunk kell az öntözéséről. Szükségünk lesz egy pár levendulamagra. Nedvesítsünk be egy vattakorongot, szórjuk rá a levendulamagokat, majd tegyünk a tetejükre egy másik, benedvesített vattakorongot. Mielőtt betennénk a hűtőbe, a vattakorongokat helyezzük egy kisebb, légmentesen záródó nejlonzacskóba. Naponta 2-3 alkalommal nyissuk ki a zacskót, és szellőztessük meg kissé.
Egy hét múlva ültessük a magokat egy vékony réteg, kb. 3 mm-es földbe, és várjuk míg kibújnak az első levelek. Amint a palánták kezdenek egyre több levelet hajtani, és egy kicsit megerősödnek, kb 3-4 hónap múlva, ültessük őket egy nagyobb cserébe külön-külön. Számítanunk kell arra, hogy a megerősödött, életképes levendulabokor 2-3 év elteltével közel 1 méteres átmérőjű is lehet. A levendulának sok napfényre van szüksége, ne is reménykedjünk, hogy árnyékban szépen fog virágozni. Legalább napi 10 órát süsse a nap.
Az ültetés utáni következő évben, amikor már kis cserje lesz belőle, tavasszal, vagy ősszel metsszük vissza. Így nagyobb lesz a virághozama, és a bokrok is szebben fognak fejlődni. Nem kell túlöntözni, és arra is figyeljünk, hogy a cserép vízelvezetős legyen, mert, ha állandóan túl nedves a talaj, elrothad a gyökere.