Több ezer kilométert repült, itthon lőttük le a gólyát…

Miután hazatért, lelőtték a gólyát…

hirdetes

Hihetetlen fogadtatásban lett része a fehér gólyának, hazatért, sikerült elfoglalnia a fészkét is, ezután viszont valaki nyakon lőtte, eszméletlenek az emberek...

Több ezer kilométert repült, itthon lőttük le a gólyát…

Az eset április 9.-án történt, ekkor érkezett egy telefonhívás a Mályi Madármentő Állomáshoz. A napokban megérkezett több ezer kilométer megtétele után az a fehér gólya, akit egy kertben találtak meg lógó szárnnyal a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Berzéken.

A gólya nem olyan régen foglalta el ismét a fészkét, ilyen fogadtatásra senki sem számított…A sérült állatot azonnal elvitték a madárkórházba, ahol átvizsgálták. Az már a vizsgálatok előtt kiderült, hogy a gólyát lelőtték, a lövés pedig nyakának baloldalát érte, és a csigolyát is eltalálta. A gólya sebeit szakszerűen ellátták, és nyugodt környezetet biztosítottak a számára.

A rendőrségen természetesen feljelentést tettek állatkínzás, természetkárosítás és orvvadászat miatt. Aki nem tudná, annak elmondjuk, hogy a fehér gólya fokozottan védett állatként van nyilvántartva, eszmei értéke pedig 100 000 forint! További részleteket a Madármentő Állomás Mályi Facebook oldalán találhatsz! A következő oldalon pedig megismerkedhetsz a fehér gólyával közelebbről!

hirdetes
Több ezer kilométert repült, itthon lőttük le a gólyát…

Magyarországon fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 100 000 Ft. Szinte a teljes fészkelő állománya lakott területekhez kötődik, ezen belül is a lakossági elektromos hálózat tartóoszlopain található a fészkek zöme. Elsősorban az áramszolgáltatás biztonsága érdekében a 70-es évektől folyik a fészkek tartószerkezetre emelése. A közhiedelemmel ellentétben ezek a fészektartók nem vonzzák a gólyákat, szerepük a fészek eltávolítása a vezetékektől.

Komoly problémákat a középfeszültségű (20 kV) hálózat légvezetékei okoznak, mivel a tartóoszlopokon a (többnyire fészekből kirepülő, fiatal gólyák) halálos áramütést szenvednek. Becslések szerint az éves szaporulat kb. 20%-a elpusztul ilyen módon még az őszi vonulás megkezdése előtt. A fehér gólya védelme az egyik legeredményesebb a Magyar Madártani Egyesület madárvédelmi programjai között.

Szinte minden magyar állatkertben élnek fehér gólyák, melyek többnyire mentett madarak és többségük valamilyen oknál fogva nem engedhető többé szabadon. Ha megfelelő táplálékot kapnak, akkor a fehér gólyák nagyszerűen viselik a telet.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hajlamosító tényezők

a szervezet belső viszonyainak külső viszonyokhoz való igazodásat megzavaró öröklött... Tovább

antigén

a szervezetbe jutó idegen anyagok közül a.-nek nevezik mindazokat, amelyek a szervezet... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés