Egy napfényes ablakpárkány elég ahhoz, hogy megteremthesd álmaid konyhakertjét. Rengeteg szuper fűszernövény, mint például a petrezselyem, a bazsalikom és a kakukkfű, beltérben is gyönyörűen fejlődik, ha megfelelő gondozásban részesül. Ezek a növények akár egész télen is virágozhatnak, így a frissen szedett levelekkel bármikor fűszerezheted leveseidet, sült ételeidet és még sok mást, mutatom a személyes kedvenceimet, amikor már régóta teremnek a konyhám ablakában!
1. Bazsalikom
Sokak mumusa a bazsalikom, persze, ha boltit veszünk, akkor valóban meggyűlhet vele a bajunk, de megsúgom kertészként: egy boltban vásárolt bazsalikom nagyon ritkán éli túl az otthonunkban.
Viszont megvan a lehetőségünk, hogy saját magunk termesszünk, ráadásul az év bármely szakaszában! Ültess bazsalikomot magokból, és tedd az edényeket egy napfényes ablakba. A bazsalikom szereti a meleget és a vizet, úgyhogy ügyelj arra, hogy mindig legyen nedves a talaj, de ne locsold meg túlságosan. Ha szeretnéd, hogy jól fejlődjön, időnként csipkedd meg a tetejét.
A friss bazsalikom remek kiegészítője lehet a pizzaszószoknak, tésztaszószoknak, salátáknak és más ételeknek is. Ha marad felesleges levél, turmixold össze pár csepp vízzel, majd öntsd egy jégkockatálcába. Fagyaszd le, és később dobd a szószokba, levesekbe vagy akár pesto elkészítéséhez. Így mindig kéznél lesz a friss bazsalikom, még a hideg napokon is. Hát nem csodás ötlet?
2. Petrezselyem
Ne válaszd a fonnyadt petrezselymet az élelmiszerboltban, inkább termessz magadnak otthon. Kezdd el magokból, vagy vágj ki egy csomót a kertedből a szezon végén. A petrezselyem szereti a teljes napsütést, de lassabban is nő keleti vagy nyugati fekvésű ablakban.
Ha főzéshez használod, válassz lapos levelű fajtát, míg a göndör fajta remek díszítés lehet a burgonyánál, rizsnél, halnál, bárányhúsnál, steaknél és más ételeknél. Így otthon mindig lesz friss petrezselymed a konyhában, és elkerülheted a bolti, már kissé fonnyadt változatokat.
3. Rozmaring
A kedvenc fűszernövényem, mint kertészként, mint pedig hobbi szakácsként is. Kezdd a rozmaring nevelését azzal, hogy vágsz egy darabot belőle, majd ültesd el, és tartsd a nedves virágföld keverékben, amíg meg nem gyökerezik. Ez a növény a legjobban fejlődik déli fekvésű ablakpárkányon. Fontos, hogy rendszeresen metszd meg (legfeljebb a növény egyharmadát), és szárítsd meg a felesleges hajtásokat, hogy bármikor ízesíthesd vele a húsokat (kacsával verhetetlen!) és leveseidet.
A rozmaring jellegzetes, fűszeres illatával a konyhád friss illatúvá válik a hűvösebb évszakokban - mintha természetes légfrissítő lenne! Imádom!
4. Kakukkfű
Kezdd el a kakukkfű nevelését úgy, hogy gyökeret eresztesz egy puha végű hajtásból, amit egy kültéri növényről vágtál le, vagy ás ki és ültess át egy egész csemetét. A kakukkfű a teljes napsütést kedveli, de jól fejlődik keleti vagy nyugati fekvésű ablak mellett is. Fontos, hogy a talaj mindig nedves legyen, és szükség esetén szedj le néhány hajtást.
Ha szárítani szeretnéd a kakukkfű leveleit, vágd le az egész szárat, majd kösd össze egy csokorba. Helyezd száraz, jól szellőző helyre, távol a naptól. A friss vagy szárított levelekkel ízesítheted sültjeidet, szószaidat, leveseidet, önteteidet és egyéb ételeidet, vagy akár hozzáadhatod mézhez vagy ecethez. Így mindig élvezheted a kakukkfű karakteres ízét a konyhádban.
5. Metélőhagyma
Ez a hagymás fűszernövény jól fejlődik egy napos helyen álló cserépben. Ha már van ilyen a kertedben, akkor a tenyészidőszak végén egyszerűen átültetheted. Csak szedd ki a gyógynövényágyadból a tőcsomót, és ültesd át egy cserépbe. Hagyd kint az edényt, amíg a levelek el nem hervadnak. Amikor elérkezik a tél, ideiglenesen helyezd át az edényt a leghűvösebb beltéri helyre, például a pincébe, néhány napra. Utána pedig tedd vissza a legvilágosabb ablakpárkányra.