Leander gondozása, leander metszése, minden, amit tudni érdemes a leanderről

Minden, amit tudni kell a leanderről, gondozásáról, neveléséről

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Leander igényei, leander gondozása, a leander metszése

A leander gondozása

Akármelyik fajtáját is választod, minden leandernek védelemre van szüksége a hidegtől, amint az idő hűvösebbre fordul. Ezen kívül nincsenek igazán különös igényei – ha megfelelő helyre kerül, akkor egy nagy adag vízen és némi tápanyagon kívül nem követel majd többet.

A leander öntözése

A leanderek vízigénye a hőmérséklettől és a kapott napfény mennyiségétől függ. Ha a növény télire bekerül a négy fal közé, akkor kevesebb napfényt kap, így kevesebb vizet is igényel majd. Ilyenkor elég hetente egyszer ellenőrizni a hagymát. Némi plusz nedvességet megtűr ezekben az időkben is, de erősen ajánlott inkább szárazabbnak hagyni (persze nem kiszárítani). Amikor a hőmérséklet emelkedni kezd tavasszal, a vízigény is ezzel arányosan növekszik.

hirdetes

Ha leandered egy teraszon vagy gangon helyezkedik el, akkor mindenképpen érdemes alátétet helyezni a cserép alá, hogy a kiázott vizet és tápanyagokat a növény újra felszívhassa. A szárazabb, melegebb időszakokban szintén fontos az alátét, hogy a talajba locsolt vízen kívül ide is kerülhessen némi folyadék. A leander azon kevés növények egyike, amely kifejezetten szeret vízben állni. A nagyobb növényeket napi három alkalommal meg kell öntözni. Fontos, hogy a talaj lúgosabb maradjon, tehát ne használj esővizet. Ehelyett meszes, állott csapvízzel öntözd. Mindig langyos vizet használj, és sose hideget.

A leander szükséges tápanyagai

A leander tápanyag-igénye igen magas. Ez azt jelenti, hogy növekedési időszaka során rengeteg tápanyagra és műtrágyára lesz szüksége. A tavaszi kitakarítás után azonnal kezdd is el a műtrágyázást. Ezt egészen augusztus végéig folytasd, hogy a fiatal hajtásoknak legyen idejük megerősödni a tél beállta előtt. 15-8-12 NPK műtrágya használata ajánlott.

A leandert nehéz túltrágyázni, de azért ajánlott vigyázni vele. Szerencsére ez a növény nagyon jól kezeli, ha túl sok műtrágyát kap – erről a levelek széleinek barnulása árulkodik. Ha ez a helyzet, akkor mosdd ki a felesleges tápanyagokat a gyökércsomóból egy nagy adag víz segítségével (és hagyd elfolyni azt).

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

éhezés

az állat tápanyagellátásának hiánya. Teljes éhezés, amikor a takarmányfelvétel szünetel... Tovább

forró levegős szárítás

a nagy (70—80% -os) víztartalmú szecskázott zöldtakarmányok (répa, burgonya, leveles... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés