A leander ültetése
A leander talajigénye
A leander főleg a talajösszetétel tekintetében kényes. A vadonban ezek a növények folyók mentén, köves vagy részben vízben álló talajokban nőnek. Az ilyen jellegű talajok általában meszesek és nagyon sűrűk. A legtöbb kertben megtalálható „sima”, tőzeges talaj tehát nem alkalmas a leanderek számára. Ennek a növénynek tápanyagokban gazdag, meszes, sűrű termőközegre van szüksége. A kertészeti szaküzletekben általában külön leanderek számára kevert földet is lehet kapni. Megpróbálkozhatsz kerti talajból, komposztból és agyagból saját közeget keverni, amihez nem árt még egy kevés kerti meszet is hozzáadni.
Leander ültetése – Mikor érdemes?
Melegebb éghajlatokon a leanderek a talajba is kiültethetők a tavasz során. Mivel az itthoni éghajlat nem megfelelő az egész éves kinti neveléséhez, így csak borvidékeken képesek megmaradni a téli hónapok során, de itt is csak azok a fajták, amelyek a legjobban ellenállnak a hidegnek.
Leander ágyásba ültetése
Ha mindenképpen a szabadba szeretnéd ültetni leandereidet (nem javasolt), akkor először elő kell készítened számukra a kerti talajt. Ahogy azt már fentebb említettük, a leanderek számára nem megfelelő a legtöbb hétköznapi kerti talaj. Hogy megfelelő, vízparti, sűrű talajkörülményeket alakíts ki nekik, komposzttal, agyaggal és egy jó adag mésszel kell dúsítanod a földet kertedben. Az ideális pH érték 6 és 8,3 között mozog.
Leander növénytartóba ültetése
A boltban kapható leanderek legnagyobb problémája, hogy legtöbbjük 10 dugványt tartalmaz egyetlen cserépben. Ez elsőre jól hangzik, de később, amikor a metszésre kerül a sor, ez hatalmas hátrányt jelenthet. Ha tehát szeretnéd hosszútávon megtartani leanderedet, akkor igyekezd egyetlen dugványból felnevelni. Az egy dugványról nevelt leanderek elsőre kisebbnek tűnhetnek, de erősebb, fás részeik stabilabb, ellenállóbb alapot biztosítanak számukra a növekedéshez.
A leander átültetése
Az átültetésre a tavasz a legideálisabb időszak. Ilyenkor az átteleltetett leandereket kitakarítják és felkészítik őket az új vegetációs szezonra. A fiatalabb példányokat évente, az idősebbeket szükség esetén kell átültetni (általában 5-10 évente). Az új növénytartó ne sokkal legyen nagyobb az előzőnél. Ha elérted a legnagyobb cserépméretet, akkor onnantól csak gyökérmetszést alkalmazz a növekedés megállítására. Ehhez el kell távolítanod leanderedet a cserépből, és le kell metszened egy gyökérréteget a gyökérrész oldalairól és a hagyma alatt. Ez után helyezd vissza a cserépbe némi friss termőközeggel együtt. A következő oldalon folytatom!