2. A kukorica baktériumos megbetegedéseinek leggyakoribb okai
Mivel a baktériumos kórokozók gyakran a kukoricanövények sérült szövetpontjain jutnak be, az ezekből következő betegségek általában a káros időjárási események után kezdődnek, mint például a jégverés vagy az erős szél, ami homokfúvást okoz.
De a korai nyári hűvös, esős időjárás miatt is kialakulhatnak a betegségek. Az eső esetén vagy öntözés során a vízpermetek terjeszthetik a fertőzött növényekből a kórokozókat.
Mind a baktériumos levélcsík, mind a rendszeres Goss hervadás betegsége kis kukoricanövényekben is megjelenhet. Néhány hétbe telik, mielőtt foltok kezdenének kialakulni, de a tapasztalt szemmel rendelkezők, már korábban is felismerhetik a foltok előfutárait. Lehetséges, hogy láthatóvá válnak a vízbeázás jelei, ahol a sérült szövetek elkezdenek sötétedni.
3. A kukorica baktériumos megbetegedéseinek megelőzése, kezelése
A baktériumos megbetegedések kezelése vagy megelőzése a kukoricában nem egyszerű feladat. A legjobb eddig ismert módja a megelőzésnek az ellenálló hibridek kiválasztása és a vetésforgó gyakorlása. Mivel a baktériumos betegség kórokozói áttelelhetnek a maradványokban vagy a fertőzött kukoricanövényekben, a vetésforgatás a kukorica területeinek pihenőidőt ad.
Az olyan növényekre való átállás, amelyek nem hajlamosak a baktériumos betegségekre, csökkenti a jövőbeni betegség kialakulásának valószínűségét. Türelemmel segíthetünk a fertőzött kukoricanövények visszaszorításában.
A beteg területekről a beteg maradványok korlátozott áthelyezése, például bálák formájában, az érintett területekről az érintetlen területekre való elszállítás lassíthatja a betegség terjedését.
Összességében a kukorica baktériumos megbetegedéseinek hatékony kezelése és megelőzése érdekében fontos a rendszeres ellenőrzés, a megfelelő diagnózis és az ellenálló hibridek kiválasztása. A vetésforgó gyakorlása és az érintett területek türelmes kezelése további módszerek lehetnek a betegségek terjedésének korlátozására és a termésbiztonság növelésére. Az időben végzett intézkedések és a megfelelő megelőző intézkedések jelentősen hozzájárulhatnak a kukoricatermelés sikeréhez és az egészséges termések eléréséhez.