Amikor a kukoricatermést jégverés, erős szél vagy heves esők károsítják, a baktériumos megbetegedések még a növény leveleinek kisebb sérüléseiből is eredhetnek. Miután a kukoricaültetvény fertőzött lesz, a betegség kórokozója áttelelhet a növényi maradványokban, elősegítve ezzel a betegség ismételt ciklusát.
A kukorica baktériumos megbetegedései esetén a szezon során a kórokozó elleni kezelési lehetőségek korlátozottak. Azonban a pontos diagnózis hosszú távú kezelési változásokat indíthat el, és megakadályozhatja a gombaölő szerek helytelen alkalmazását.
1. A kukorica megbetegedésének pontos beazonosítása
A kukorica leggyakoribb baktériumos megbetegedései a baktériumos levélcsík és a Goss baktériumos hervadás és pangás. A baktériumos levélcsík esetén a terméskiesést nehéz megerősíteni részben azért, mert a kukorica hibridek eltérően reagálnak a betegségre. A Goss baktériumos hervadás és pangás okozta terméskiesés könnyebben meghatározható, mivel a betegségnek hosszabb múltja van a termesztésben.
Terméskiesések nagysága
Általánosságban a kukorica baktériumos megbetegedéseinek következtében bekövetkező terméskiesések 5% és 15% között lehetnek, és akár 50% is lehet, ha a betegség súlyos a fogékony hibridekben. A terméskiesés mértéke a betegség súlyosságától függ. Azokon a területeken, ahol korai viharokat és rendszertelen Goss hervadás látható, a veszteség akár 100% is lehet, de ez nagyon ritka.
A kukorica baktériumos megbetegedéseinek beazonosítási nehézségei
Néha, amikor a termelők először betegséges foltokat találnak a kukorica levelein, pánikba esnek, és azt gondolják, hogy azonnal le kell permetezni gombaölő szerekkel, de kritikus fontosságú először egy pontos betegség diagnózisának megszerzése, hiszen félrediagnosztizálás esetén a rosszul használt növényvédő szerek még nagyobb kárt is okozhatnak, mint maga a baktérium. A baktériumos levélcsík különösen nehéz lehet megkülönböztetni más kukoricabetegségektől. Néhány hibrid esetén az első tünetek könnyen összekeverhetők a szürke foltos betegség tüneteivel, amelyet gomba okoz. A helyes azonosítás fontos, mert a baktériumos megbetegedés, a baktériumos levélcsík, nem hatékonyan kezelhető a szürke foltos betegséget kezelő gombaölő szerekkel.
Az egyik módja annak, hogy megkülönböztessük a baktériumos levélcsíkot és a szürke foltos betegséget az az, hogy figyeljük meg fejlődési idejüket. A baktériumos levélcsík korábban fejlődhet a szezonban, hűvösebb időjárási körülmények között. Ez ellentétben áll a szürke foltos betegséggel, amely a középszezonban fejlődik, amikor a feltételek melegebbek. Egy másik módja annak, hogy megállapítsuk, hogy a levélfoltok a baktériumos levélcsík vagy a szürke foltos betegség eredményei-e az az, hogy megvizsgáljuk az elváltozás mintázatait.
A gombás betegség, a szürke foltos betegség, téglalap alakú foltokat hoz létre, amelyek simák a szélek mentén. A baktériumos levélcsík által okozott foltok általában rendezetlen, hullámos szélekkel rendelkeznek. A baktériumos levélcsík foltjai általában sokkal fényesebb sárgák — különösen, ha a Nap megvilágítja — összehasonlítva a szürke foltos betegség által okozottakkal. A Goss baktériumos hervadás és pangás foltjai pedig sötétebb foltokkal vagy kis sötét pöttyökkel rendelkeznek a szélek mentén.
Lapozz, hogy megtudd hogyan előzd meg a kukorica baktériumos megbetegedéseit!