Központi idegrendszer
Mind az etanolos, mind pedig a vízalapú kövér porcsin kivonatokról antioxidáns hatást állapítottak meg. Mind a szövettani, mind pedig a biokémiai tanulmányok kimutatták, hogy a kivonat segít felvenni a küzdelmet a szabadgyökök ellen, csökkenti a lipidperoxidációt, a laktát-dehidrogenázt (LDH), illetve az azt követő oxidatív stresszt. A kövér porcsin kivonat a hypoxiás sérülés szövődményeként fellépő gyulladást is csökkentette egy kutatás során.
Más feltételezett hatásai lehetnek a glikolízis serkentése, az adenozin-trifoszfát szintek megnövelése illetve, az endogén eritropoetin termelésének fellendítése. A kísérleti kutatások noradrenalin és dopamin jelenlétét mutatták ki a levelekben, a szárakban és a magokban, habár ezek mennyisége nem éri el az 1%-ot, de antikolinészteráz-aktivitást sem etanolos, sem vízalapú kivonatokban nem fedeztek fel.
Állatkísérletek
Az egereken végzett kísérletek az etanolos oldatok és a betalainok idegvédő hatást mutattak ki a hypoxiás sérülések ellen. Javult a tesztalanyok tanulási készsége, a viselkedéskísérletek során pedig enyhült a szorongásuk. A szövettani és biokémiai vizsgálatok idegvédő tulajdonságokat véltek felfedezni.
Cukorbetegség
Egy 30 fős klinikai kísérlet a kövér porcsin magvainak hatását vizsgálat 2-es típusú cukorbetegeknél. 8 hét elteltével mind a szérum inzulin, mind pedig a trigliceridek szintje javulást mutatott, illetve javult a májfunkció is. Egy másik, 12 hetes kísérlet során a kövér porcsin kivonat glükózszabályozó hatását vizsgálták 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőtteknél.
A kísérlet duplán vak volt és placebót is használtak hozzá. A kövér porcsin kivonatból napi 180 g-t adagoltak a résztvevőknek, ami 750 mg szárított kövér porcsinnak, vagy 15 g friss növényi résznek felelt meg. Ez megfelelt az „élelmiszer” besorolás kritériumainak, és követte a hagyományos kínai orvostudomány által előírt napi 10-30 g adagot. A glükózszabályozásban nem észleltek jelentős javulást.
Ezzel szemben statisztikailag jelentős javulást jegyeztek fel azon résztvevők HbA1c (glikohemoglobin) szintjében, akik kaptak a kövér porcsin kivonatból. A kísérlet előtt biguanidokkal kezelt résztvevők HbA1c szintje sokkal nagyobb változást mutatott, amikor kövér porcsinnal kezelték őket placebo helyett. A tesztalanyok szervezete jól viselte a kövér porcsint, és egyedül a székrekedésről állapították meg, hogy köze lehet a kezeléshez, mint mellékhatás.
Az 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegeknek ajánlott étrend mellett az American Diabetes Association Standards of Care (az Amerikai Cukorbeteg-ellátás Szabványegyesülete) 2014-ben alfa-linolénsavat tartalmazó élelmiszerek fokozott bevitelét is javasolja kiegészítésként.