Egy héttel korábban is ülésezett az Egészségügyi Világszervezet (WHO), akkor még elutasították a nemzetközi egészségügyi vészhelyzet kihirdetését, azóta viszont sok minden megváltozott…
Az egész világnak cselekednie kell a koronavírus miatt
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ismét ülésezett, az egészségügyi program vezetője azt jelentette ki, hogy itt az idő, a világnak cselekednie kell, minél hamarabb. A főtitkár pedig úgy fogalmazott, hogy sajnálja, hogy a múlt heti ülésen a járvány veszélyességét csak mérsékelnek nevezte a WHO, magas helyett.
A január 30-án tartott genfi tanácsülésen a WHO azt a döntést hozta, hogy életbe lépteti a globális egészségügyi vészhelyzetre kidolgozott protokollt a kínai Vuhanból elinduló koronavírusjárvány miatt. Ez annyit jelent, hogy a koronavírus közegészségügyi szempontból más országokat is veszélyeztet, ezért szükség van az összehangolt, közös nemzetközi fellépésre.
Korábban is hirdettek már egészségügyi vészhelyzetet
Eddig összesen öt alkalommal került sor arra, hogy kihirdessék a globális egészségügyi vészhelyzetet. Ilyen alkalom volt a 2009-es sertésinfluenza, a 2014-es Nyugat-Afrikában tomboló ebola, a szintén 2014-es járványos gyermekbénulást okozó poliovírus, a 2016-os zikavírus, és a 2019-es Kongóban pusztító ebola.
Miről szól az egészségügyi vészhelyzet?
Az államok számára a WHO ajánlásokat fogalmaz meg a járvány kezelésével, megfékezésével kapcsolatban. Ez többek között érinti a nemzetközi utazásokat, az utasok vizsgálatát, valamint az áruszállítás korlátozását is. Ugyanakkor a járvány kezelésére álló keretet is növelhetik, attól függően, hogy utalnak-e pénzt a tagországok a WHO részére. A világszervezet főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus elmondta, hogy Kínán kívül olyan országokban is elterjedhet a koronavírus, ahol nagyon gyenge az egészségügyi ellátórendszer, ez pedig tovább növeli a helyzet súlyát.