A közönséges pálmasodró bemutatása
A maláji, vagy közönséges pálmasodró a cibetmacskafélék családjába, a pálmasodróformák alcsaládjába tartozik, ragadozó emlős. Testének hosszúsága 40-75 centiméter között mozog, tömege 2-5 kilogramm, farka 40-65 centiméter hosszúságú. A pálmasodró bundáját elmosódott, hosszanti csíkokból, illetve foltokból álló mintázat tarkítja, pofája és farka ugyanolyan sötét.
Jellemzően egész Dél-, Délkelet-Ázsiában megtalálható, Észak-Indiától és Srí Lankától, Dél-Kínán, a Hátsó-Indiai félszigeten keresztük a Szunda-szigetekig (Borneó, Jáva, Szumátra), de lehet vele találkozni a Palawan-szigeten is, ami már a Fülöp-szigetek tagja.
A közönséges pálmasodró élőhelye
Eredetileg a sűrű erdőket kedveli, viszont most már lakott települések környékén is gyakran megjelenik. Sajnos egyre szűkül a területe, emiatt látták már nagyvárosok központjában is, ahol egereket és patkányokat zsákmányol.
A közönséges pálmasodró életmódja
Éjjel aktív, magányosan élő állat. A nappalokat pihenéssel tölti, ekkor fák odvában vagy vastagabban ágakon pillanthatjuk meg. Táplálékának nagy része növényi eredetű, de ha teheti, szívesebben fogyaszt kisebb emlősöket, rovarokat, vagy éppen puhatestűeket. Kedveli az édes gyümölcsöket, az ültetvényeket is megdézsmálja olykor, a pálmaedényeken például kiissza a megcsapolt levet a gyűjtőedényből, ami a pálmabor készítésének alapanyaga.
Érdekesség a közönséges pálmasodróval kapcsolatban
Illatmirigyei vagy inkább bűzmirigyei kellemetlen szagú váladékot termelnek, és az állat még fokozza jellegzetesen erős szagát. Több állatkertben is megfigyelték már, hogy a közönséges pálmasodrók a takarmányként kapott patkányokat és egereket magukhoz dörgölik, ezzel magukra kenik a zsákmányállat szagát.
A többi cibetmacska is veszélyben van
Az afrikai cibetmacskák is sokáig sínylődtek ketrecekben, mivel a mirigyváladékuk megfelelő hígításban parfümalapanyagként szolgált. Mára szerencsére valamelyest visszaesett a cibet kereskedelme, de tény, hogy harminc évvel ezelőtt még nagyjából 3 000 állat volt fogságban, csak Etiópiában – ahol még ma is exportcikk…
Forrás: Fotó: Pixabay