A kivi az egyik legegyedibb gyümölcsfajta, ami csak létezik – különleges ízének köszönhetően sokak kedvence, és a legtöbben magában, gyümölcssalátában, vagy turmixként fogyasztják (hogy csak néhány módot említsünk). Ha nem riadsz vissza egy kis termesztői kihívástól, akkor semmi akadálya, hogy akár otthonodban is termessz magadnak ezekből az ízletes szőrös gyümölcsökből!
Kivitermesztés – Pár szóban a kiviről
Dél-Kína nemzeti gyümölcse, a közép-kínai Sanhszi tartományban őshonos. Az önporzós kivi növény nagyon ritka és általában kisebb mennyiségű gyümölcsöt hoz. A jól termő kivigyümölcs terméshez mindig szükség van porzó és termő egyedekre.
Eredeti nemzetközi neve „kínai egres” volt. Ezt új-zélandi meghonosítóitól kapta a 20. század elején (bár kezdetben rövid ideig kínai nevén emlegették: jangtao). A 20. század közepén marketingmegfontolásokból először „dinnyécske” (angolul: melonette), majd 1959-ben „kivigyümölcs” (angolul: kiwifruit) névre keresztelték át. A kivi név az Új-Zélandon őshonos kivi madár, a szigetország nemzeti jelképe nevének átvétele. (A madár kicsi, barna és bozontos, mint a gyümölcs.)
Kivitermesztés – A kivi jótékony hatásai
A „dinnyécske” (melonette) névtől az új-zélandi termelőknek azért kellett szabadulniuk, mert attól tartottak, hogy a dinnyére kivetendő új amerikai importvámokat erre a gyümölcsre is alkalmaznák. Némi A-, nagy mennyiségben B-, C- és K-vitaminokat, valamint természetes antioxidánsokat, makró- és nyomelemeket tartalmaz. Napi három kivi fogyasztása 15 Hgmm-rel csökkenti a magas vérnyomást, ami igen jó eredménynek számít még gyógyszerek esetén is.
Mindenkinek érdemes kivit fogyasztania minden nap, azt pedig már tudjuk, hogy amit mi magunk készítünk, az sokkal jobb, mint az, amit a boltban kapunk! Nézzük tehát, hogyan termeszthetünk saját kivit!
Kivitermesztés – Mikre lesz szükség hozzá?
Egy kivire (a magok miatt) – javasolt organikus gyümölcsöt szerezni erre a célra, mert ezek magjai fejlődnek a legjobban. Több kivifajta is létezik, az alábbi útmutató pedig mindegyikre alkalmazható. Egy kis bögrére vagy egyéb tartóra – ebben tároljuk majd a magokat a csírázás első hetében. Papírtörlők, egy tányér és egy átlátszó műanyag tartó – ezekből egy nagyon egyszerű, miniatűr üvegházat készítünk majd a csíráztatáshoz.
Virágföld – a legtöbb virágföld alkalmas kivik termesztésére, de javasolt olyan keveréket keresni, ami tőzeget, vermikulitot, perlitet és organikus trágyát tartalmaz. Virágtartók vagy cserepek – egy 5-8 cm mély és 2-5 cm széles cserép (vízelvezető lyukakkal) megfelel a csíráztatásra. A palántákat idővel át kell majd ültetni valami nagyobb tartóba, hogy tovább nőhessenek. Érdemes egy méretesebb tartót választani erre a célra, hogy később ne kelljen még egy átültetést végigcsinálni.
Napfény vagy növény lámpa – a kivi indáinak rengeteg fényre van szükségük, különösen a csírázás ideje alatt. Elegendő természetes napfény hiányában különleges lámpát kell alkalmazni. A következő oldalon elmondom a teendőket is!