Sziklakertek
A kínai kertekben mindig találni valamilyen kövekből, sziklákból készített szerkezetet. Ízlés szerint ez lehet egy sziklakert, vagy sziklákból összeállított, miniatűr hegyek is. Ezek a hegyek készülhetnek kövek és föld felhasználásával, vagy szimplán csak sziklákból.Az igazán hatalmas, klasszikus kínai kertekben az ilyen mesterséges hegyek tetején egy kis pavilon is áll.
A sziklákat méretük, színük, felületük, anyaguk és keménységük alapján szokás kiválasztani. A kínai kertészek körében különösen kedveltek a különleges formájú, világos mészkősziklák. A mesterséges sziklahegyek nem csupán díszítőelemekként szolgálnak. Ezek a szerkezetek szimbolikus szerepet töltenek be a kínai kultúrában. A hegyek a stabilitás és a virtus jelképei, továbbá a legendás kínai filozófus, Konfuciusz tanításainak szimbólumai is egyben.
Virágok, fák, és egyéb növények
Nem meglepő módon a növényeket is nagy gonddal szokás kiválasztani, olyan szempontok alapján, mint a szín, a méret, a mintázat, és az illat. A kínai kertészek köreiben általában az illat a legfontosabb tényező, amelyet különféle hangulatok megteremtése céljából válogatnak össze. A növények (akár a virágok, akár a fák) természetes formái továbbá nyugtató kontrasztot teremtenek a díszes épületek egyenes, éles vonalaival. A levelekre hulló esőcseppek hangja különösen nyugtató hatású lehet.
Vizes díszek
A kínai kertekben a kisméretű tavacskák a legnépszerűbb vizes díszítőelemek. Ez általában a kert közepén helyezkedik el, és mérete általában arányos a kertével. A kert többi eleme a tó köré épül fel, az elrendezést tehát elsődlegesen ez szabja meg. A tavakban gyakran tartanak halakat, általában aranyhalakat. Kínában a víz a kommunikáció és az álmok szimbóluma. A vizes díszek továbbá természetesen illenek a kertek látványvilágába.