Kínai kertek létrehozása - Ez szükséges a hangulatos kínai kerthez

Mi kell egy hangulatos kínai kertbe?

Szélesi Ferenc - Főkertész, Bogi
hirdetes
Kínai kertek létrehozása

A kínai kertek elkerítése

A tradicionális kínai kerteket egy fehér fal veszi körül. A falak világos színe éles kontrasztot képez a sötét, zöld levélzettel, amelyek így sokkal láthatóbbá válnak. A falak természetesen biztonsági célt is szolgálnak, hiszen egy privát kertről van szó, ahová a magánbirtokokon nem sétálhatott be csak úgy akárki.

Nem utolsó sorban, a falak segítenek eltakarni azokat a környező épületeket, amelyek belezavarnának a kert egyébként nyugodt hangulatába, ezzel az elzártság érzetét keltve egy olyan helyen, ami valójában nincs is olyan távol más dolgoktól.

Épületek

A kínai kertekben fellelhető épületek első sorban attól függnek, hogy kinek készül a kert. Egy zenész kertjében például egy privát kis előadóterem bújik meg, de találkozhatunk még pavilonokkal, tornyokkal, vagy akár templomokkal is. A kínai kertek tervezésénél fontos szempont, hogy az épület (vagy épületek) ne kapjanak főszerepet a kertben, hanem inkább kiegészítsék annak látványát. Értelemszerűen minél nagyobb kertről (és gazdagabb tulajdonosról) van szó, annál több épület férhet el benne.

hirdetes

Épületfajták

A ceremóniatermek általában a kert bejáratához közel helyezkednek el, és saját kis kerttel rendelkeznek, ahol a családi ünnepségeket szokás megtartani. A virágpavilon jellemzően az otthonhoz közel kap helyet és – ahogy azt neve is mutatja – virágokkal és más növényekkel van tele. Esetenként egy kis sziklakert is tartozik hozzájuk. A mozgatható falú pavilonok célja panorámakilátást biztosítani a kertre. A nagyobb, módosabb kertekben vendégházak is találhatók.

Szezonális pavilonok

Néhány kertben fellelhető egy úgynevezett „mandarinrécék pavilonja”. Ez az épület két szezonális részre osztódik. Az egyik rész északra néz, egy lótusztavacska irányába – nyaranta ezt a részt hűvös szellő járja át. A másik rész délre néz, egy szilvafákkal teli kert irányába – amikor a fák virágzani kezdenek, az a tavasz beköszöntét jelzi. Előfordulhatnak még az őszi levelek megtekintésére épített pavilonok, és olyan kisebb menedékek is, ahová az esőzések során húzódhat be az ember.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-29

A szobanövények ápolása télen: komposzttea és levélfényesítés trükkök

A szobanövények ápolása télen különös figyelmet igényel, hiszen a körülmények megváltoznak. Nézzük meg mit tehetsz értük, hogy gyönyörűen fejlődjenek.

2024-11-27

Hidegágy készítése egyszerűen: kezdjük el hamarabb a palántanevelést

A hidegágy kiváló megoldás arra, hogy már kora tavasszal, akár hetekkel a szabadföldi vetés előtt elkezdjük a növények nevelését. Ismerd meg a lépéseket!

2024-11-28

Sikeres leander teleltetés: Hogyan védd meg növényedet a kártevőktől?

A leander teleltetés sikerének kulcsa a megfelelő védelem – ismerd meg, hogyan óvhatod meg növényedet a kártevőktől, hogy tavasszal is pompásan virágozzon!

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

2024-11-28

A csipkebogyó hatásai: ismerd meg jótékony és kevésbé előnyös hatásait

A csipkebogyó hatásai lenyűgözőek! Fedezd fel, hogyan támogatja az egészségedet, és ismerd meg azokat az apró tényezőket is, amelyekre érdemes odafigyelned.

2024-11-27

Mikulásvirág tápoldat házilag: egyszerű megoldások a konyhából

A Mikulásvirág tápoldat elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád – a konyhádban már meglévő alapanyagokkal tarthatod életben és gyönyörűen a növényedet!

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

sztrichninmérgezés

Az állatokban izgatottság, fokozott reflexingerlékenység, görcsök kialakulásával és gyors... Tovább

Gyomirtó Mikado

Áru-, siló- és csemegekukorica, valamint hibridvonalak posztemergens gyomirtására. Köles ellen... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Kertészet Nemesítés, biotechnológia oktatás Tudomány