A kínai kertekre nagyobb, természetes tájak miniatűr másolataiként is tekinthetünk. A hagyományos kínai kertekre általánosságban jellemzők az egymással harmonizáló természetes elemek és egyedi, díszes épületek.
Még a legkisebb kínai kertekben is találkozhatunk valamilyen építménnyel, díszítő jellegű kövekkel vagy sziklákkal, temérdek növénnyel és valamilyen vizes dísszel. A legtöbb ilyen stílusú kertet ösvények szelnek át, és valamilyen módon (általában egy fallal) el vannak kerítve a külvilágtól.
Elég csak ránézni egy ilyen kültéri csodára, és azonnal egyértelművé válik hogy ezeket a kerteket nem szokás csak úgy összedobni – precíz és átgondolt tervek alapján készülnek, amelyek figyelembe veszik, hogy milyen célokra készül a kert, és hogy az abba belépők milyen útvonalon sétálnak majd végig rajta. Ismerkedj meg ezekkel a különleges kertépítészeti csodákkal, és nézd meg, hogy mi mindenre lesz szükséged egy saját kínai kert összeállításához!
A kínai kertek története
Nevük alapján nem nehéz kitalálni, hogy honnan is származnak a kínai kertek. Az ázsiai országban a leggazdagabb császároktól kezdve a tudósokon át a napról napra élő költőkig mindegyik társadalmi réteg képviselőinek volt (valamilyen formában) saját kínai kertje.
Az első ilyen kerteket a Sárga-folyó völgyében építették. Az uralkodók és a módosabb családok sarjai már időszámításunk előtt 1600 évvel is kedvükre vadászhattak kertjeikben – ez a szokás különösen az 1600-1046 közötti Shang dinasztia idején volt népszerű.
A kínai kerteknek ekkoriban két fajtáját különböztették meg egymástól: az egyikben állatokat tartottak (és vadásztak), a másikat pedig növénytermesztésre és kertészkedésre használták.
Egy kínai kert elrendezése
A kínai kerteket jellemzően úgy tervezik meg, hogy egyetlen pontjukról se lehessen belátni az egész területet, amit lefednek. Sokkal inkább kisebb részekre (vagy helységekre) vannak osztva, amelyeket hangulatos ösvények kötnek össze egymással, így különösen intim hangulattal fogadják a bennük sétálókat. Mindegyik kis különálló részt nagy gonddal tartanak karban. Sok kínai kert olyan elemekkel is rendelkezik, amelyek nem feltétlenül részei fizikailag a kertnek – például olyan helységeket alakítanak ki bennük, ahonnan kilátás nyílik egy közeli, vagy éppen távoli hegycsúcsra. A következő oldalon elmondom, hogyan hozhatsz létre hangulatos kínai kertet, megéri lapozni egyet!