Alternáriás szárazfoltosság
Ez a gombás betegség a virágokat, zöldségeket, gyümölcs- és más fákat is megtámadhat. Elsődleges tünete a leveleken megjelenő barnás-fekete foltok, amik egyre nagyobb területet kebeleznek be. A betegség egész termőszezonban veszélyt jelent a növényekre – meleg, párás időben csak még gyorsabban terjed.
A megelőzés a legjobb védekezés ez ellen a betegség ellen. A fertőzött növényektől érdemes hamar megszabadulni. Csak megbízható forrásokból vásároljunk magvakat, és győződjünk meg róla, hogy a növények között elég helyet hagyunk a levegőzésre. Nedves időben figyeljünk az árulkodó jelekre, és rézpermettel kezeljük a fertőzött felületeket, azonban ezzel vigyázzunk, mert a réz összegyűlik a talajban és ez ronthatja annak minőségét.
Fitoftórás betegség
Az elhalás egy másik változata – első sorban a krumplit és a paradicsomot támadja meg, de a virágokat is célba veheti. Az első tünetek közé tartoznak a vizes foltok az alacsonyabban található leveleken, amik egyre nagyobbra nőnek és a levél alján fehérré válnak. A krumplik esetén a növény húsába is átterjedő fekete foltok jelennek meg azok felületén. Nedvesebb időszakban a fertőzött növények elrohadnak és elpusztulnak.
Megelőzése érdekében reggelente öntözzük a növényeket és ne felülről. Igyekezzünk ne a földön növeszteni őket, hanem felfuttatni valamilyen lugasra. A fertőzött növényeket gyökerestől távolítsuk el és kezeljük külön a komposszttól.
Rák
A rákos megbetegedések a növények világában is jelen vannak. A növények szárán található elhalt, elszíneződött részek árulkodnak ilyesfajta problémáról. Fás szárú növényeken is megtalálhatók, abnormális, torz növekedést mutatva (törések, elhalt szövetek felgyülemlése). A különböző növényeknek különböző rákos betegségeik vannak, de általánosságban érdemes a fertőzött ágakat eltávolítani, és ritkábban végezni a metszéseket.
Rozsdásodás
Szintén egy gombás megbetegedés, aminek általában két gazdanövényre van szüksége, hogy teljesen kifejlődhessen. Felismerhető az enyhe barnulásról, de akár rozsdaszínű bevonatot is képezhetnek, ami eleinte a kisebb ágakon és tüskéken jelennek meg. Kezeléséhez fontos, hogy a növények elegendő levegőt kapjanak. Neem olajat is érdemes használni, mert megöli a spórákat és segít megelőzni a fertőzést. Ha mégis kialakul, a fertőzött növényeket távolítsuk és különítsük el, majd égessük el őket legkésőbb ősszel.