Növénybetegségek kezelése

9 gyakori növénybetegség – mikre figyeljünk oda és hogyan „gyógyítsuk” őket

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

A növényeket számtalan kórokozó és kártevő támadja meg minden évben, érdemes odafigyelnük azokra a jelekre, amik előre szólnak nekünk, hogy a növények veszélyben vannak. Szakértőnk remek tanácsokkal lát most el titeket, a leggyakoribb növénybetegségeket mutatja be nektek, illetve azt is elmondja, hogyan védekezhettek sikeresen! 

Gyakori növénybetegségek

Nincs borzalmasabb látvány annál, mint amikor kedvenc növényeinket valamilyen betegség csonkítja meg a szemünk láttára. Számos növénybetegség létezik, amelyeket a növényeket megfertőző organizmusok okoznak, megbénítva ezzel annak növekedését és termőképességét. A mellékhatások az enyhe sárgulástól kezdve a növény teljes kipusztulásáig terjedhetnek.

A fertőző gombák a megtámadott növényekből nyerik energiájukat. Többek között az elhervadás, hegesedés, penész és rohadó szövet általában gombákra vonatkozik, de más mellékhatásokban is megjelenhet. A növénybetegségek nagyjából 85 százalékát gombák okozzák. Lássuk, hogy mik a legelterjedtebb betegségek a növények körében, és hogy miről ismerhetjük fel őket, mielőtt túl késő lenne!

hirdetes

Tűzelhalás

A tűzelhalás egy baktérium által okozott betegség, ami első sorban a gyümölcsfákat és rózsákat támadja meg. A beteg hajtások elfeketednek, az ágakon sebek jelennek meg amelyekből narancsos-barna színű folyadék szivárog. Fontos, hogy minél előbb kezeljük, mert nagyon gyorsan terjedhet.

Vegyünk fel egy pár védőkesztyűt, majd öntsünk négy pohár vizet egy nagy edénybe. Keverjünk bele egy pohár fehérítőt, óvatosan, hogy ne fröcsköljön. Keverjük össze egy kanállal. Mielőtt kezelnénk vele a beteg növényt, vágjuk le róla a beteg ágakat ollóval. Minden vágás után öblítsük le az ollót a fehérítős vízben, hogy ne terjesszük tovább a fertőzést. A legutolsó fertőzött ágtól számítva 30 centivel vágjuk vissza az ágakat, majd legalább 30 méter távolságra vigyük őket a fáinktól.

Egy permetezőbe öntsünk hat pohár vizet és négy pohár fehér ecetet. Keverjük össze jól a permetező tartalmát. A beteg fát fentről lefelé és lentről felfelé is alaposan permetezzük át, ügyelve, hogy még a levelek alá is jusson a permetből. Két hét múlva ismételjük meg a kezelést. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

félszamár (Hemionus)

a páratlanujjú patások (Perissodactyla) rendjébe, a lófélék (Equidae) családjába sorolt... Tovább

humuszpodzol

olyan erdőtalaj, amelyben a szervesanyag a felső szintekből kilúgozódik, és a felhalmozási... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem