A növényeket számtalan kórokozó és kártevő támadja meg minden évben, érdemes odafigyelnük azokra a jelekre, amik előre szólnak nekünk, hogy a növények veszélyben vannak. Szakértőnk remek tanácsokkal lát most el titeket, a leggyakoribb növénybetegségeket mutatja be nektek, illetve azt is elmondja, hogyan védekezhettek sikeresen!
Nincs borzalmasabb látvány annál, mint amikor kedvenc növényeinket valamilyen betegség csonkítja meg a szemünk láttára. Számos növénybetegség létezik, amelyeket a növényeket megfertőző organizmusok okoznak, megbénítva ezzel annak növekedését és termőképességét. A mellékhatások az enyhe sárgulástól kezdve a növény teljes kipusztulásáig terjedhetnek.
A fertőző gombák a megtámadott növényekből nyerik energiájukat. Többek között az elhervadás, hegesedés, penész és rohadó szövet általában gombákra vonatkozik, de más mellékhatásokban is megjelenhet. A növénybetegségek nagyjából 85 százalékát gombák okozzák. Lássuk, hogy mik a legelterjedtebb betegségek a növények körében, és hogy miről ismerhetjük fel őket, mielőtt túl késő lenne!
Tűzelhalás
A tűzelhalás egy baktérium által okozott betegség, ami első sorban a gyümölcsfákat és rózsákat támadja meg. A beteg hajtások elfeketednek, az ágakon sebek jelennek meg amelyekből narancsos-barna színű folyadék szivárog. Fontos, hogy minél előbb kezeljük, mert nagyon gyorsan terjedhet.
Vegyünk fel egy pár védőkesztyűt, majd öntsünk négy pohár vizet egy nagy edénybe. Keverjünk bele egy pohár fehérítőt, óvatosan, hogy ne fröcsköljön. Keverjük össze egy kanállal. Mielőtt kezelnénk vele a beteg növényt, vágjuk le róla a beteg ágakat ollóval. Minden vágás után öblítsük le az ollót a fehérítős vízben, hogy ne terjesszük tovább a fertőzést. A legutolsó fertőzött ágtól számítva 30 centivel vágjuk vissza az ágakat, majd legalább 30 méter távolságra vigyük őket a fáinktól.
Egy permetezőbe öntsünk hat pohár vizet és négy pohár fehér ecetet. Keverjük össze jól a permetező tartalmát. A beteg fát fentről lefelé és lentről felfelé is alaposan permetezzük át, ügyelve, hogy még a levelek alá is jusson a permetből. Két hét múlva ismételjük meg a kezelést. A következő oldalon folytatom!