Egy buja, gyönyörű kert termesztése csodás módja annak, ha a környezet védelmét és a fenntarthatóbb életmódot kívánjuk élni. Ennek az az oka, hogy a virágok termesztése lendületet ad a beporzóknak, például a méheknek és a lepkéknek, néhány fa ültetése segíthet megtisztítani a levegőt, és a saját zöldségek felnevelése azt jelentheti, hogy a boltba is kevesebbet kell járnod. Minél több növény, annál jobb, de a kertészkedésnek rossz hatása is lehet: valójában többet kárt okozol a környezetnek, mint hasznot, ha túlzásba viszed a vegyszereket, túl sokat öntözöl vagy ásol. Íme, hogyan kerülheted el ezt a három gyakori hibát.
1. Túl sok peszticid használata
A peszticidek közé tartoznak az inszekticidek, gombaölők és gyomirtó szerek. A legtöbb ilyen (szintetikus és természetes) vegyszer nem tesz különbséget a jó és a rossz között: egy csapásra kiütik a pusztító és hasznos rovarokat, gombákat és növényeket, amelyek hatással lehetnek a kertben lévő egész ökoszisztémára. Ugyanígy lehet gondolkodni a gombaölő és gyomirtó szerekről is. Ha például rovarölő szert alkalmazol a problémás levéltetvek leküzdésére, azzal a katicabogarak és más természetes ragadozóként viselkedő rovarok kiirtásával jár.
Ehelyett fordulj nem vegyi védekezési módszerekhez és megelőző technikákhoz. Tűntesd el a nagy rovarokat, és távolítsd el a beteg növényeket , amint meglátod őket. Ha a kártevők vagy betegségek már kicsúsztak a kezeid közül, és drasztikusabb lépéseket kell tenni, használj kevésbé mérgező rovarirtó szereket, amelyek bizonyos kártevők kezelésére készültek, ahelyett, hogy mindent eltörölnének, ami az útjukba kerül.
Gyomok ellen természetesen
Ha gyomokkal küzdesz, ahelyett, hogy rájuk öntenéd a gyomirtót, hagyatkozz a jó, régimódi talajtakaróra . Számos nagyszerű tanulmány azt mutatja be, hogy a talajtakarás a legtöbb esetben hogyan javíthatja a talajt, a növények egészségét, csökkenti a gyomokat, növeli a talaj nedvességtartalmát. 10-15 centin szerves talajtakaróréteget ajánlunk, például helyi forrásból származó aprított kérget. Készülj fel arra, hogy évente körülbelül 5 centi friss talajtakaróval frissítsd ezt a réteget, amikor a szerves anyag lebomlik. Nem teljesen gyombiztos (lehetőleg kézzel húzd ki a gyomokat a szezon során), de sokkal jobb, mintha vegyszereket használni.
2. A talaj művelése
A kerti talaj tápanyagokat és vizet tartalmaz, amelyekre a növényeknek szüksége van a virágzáshoz, és a gyökerek horgonyjaként is szolgál. A talaj kulcsfontosságú a légköri szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében is, amely jelentős mértékben hozzájárul az éghajlatváltozáshoz.
Gyors emlékeztető a biológiaóráról: A növények felszívják a levegőből a szén-dioxidot, szétszedik az oxigén felhasználásához, és elraktározzák a szenet a szöveteikben. Amikor a növények elpusztulnak, tárolt szénük a talaj részévé válik az ott élő gombák, baktériumok és más apró élőlények segítségével. De minden alkalommal, amikor a talajt megművelik és felbolygatják, szén kerül a légkörbe.
Jó hír a háztáji kertészeknek: Az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy megakadályozzuk a szén levegőbe jutását, ha nem dolgozunk olyan keményen! Ahelyett, hogy komposztot és szerves anyagokat ásnál a kerti ágyásokba tedd azt, amit az anyatermészet csinál: amikor a levelek lehullanak az erdőben, senki nem ássa őket a földbe. Vannak olyan lények, amelyek a talajban élnek. Úgy fejlődtek, hogy elvegyék ezt a szerves anyagot és mélyebbre vigyék. Csak komposztot rakj a talajra tehát.
Egy 5-7 centi réteg komposzt vagy szerves anyag, például aprított levelek, amelyeket ősszel a talajra terítenek, gazdagítja a talajt a következő tavasszal. Ha minimálisra csökkented a kerti művelést, vagy teljesen leállsz vele, az segít még jobbá tenni kerted talaját, és egy kis szenet is távol tart a légkörtől.
3. Túl sok öntözés
A csepegtető öntözés a veteményeskertekben és az ágyasokban kifejezetten hatékony. Azáltal, hogy a perforált csövön keresztül lassan közvetlenül a növény gyökérzónáiba juttatja a vizet, a csepegtető öntözés sok vízveszteséget csökkent, és csökkenti a mellé folyást is. Ezenkívül beállíthatjuk a csepegtető rendszert, hogy csak akkor kapcsoljon be, ha szükséges, és időzítőt használhatunk, hogy leálljon, ha elegendő víz van kibocsátva. És ne felejts el mulcsozni! A talajtakaró réteg segít a talaj nedvességtartalmában, ami azt jelenti, hogy nem kell olyan gyakran öntözni.
Ha a természetre támaszkodsz a kártevők elleni küzdelemben, a kert öntözésében és a termékeny talaj létrehozásában, az nagy hatással lehet az udvar ökoszisztémájának egészségére. A fenntartható kertészkedés lehetővé teszi, hogy úgy elégítsük ki jelenlegi kertészeti szükségleteinket, hogy az ne veszélyeztesse a jövő generációinak is ugyanezt a képességét.