A magok megőrzése
Szóval mi lesz azzal a 6 palántával, amiket hagytál tovább nőni az ágyásodban? Amikor eléggé érettnek érzik magukat, és a hőmérséklet is elég magas, ezek a retkek virágokat hoznak majd. A szüretelést követően vegyél vissza e palánták öntözéséből heti 1 alkalomra, ha nem esik az eső, vagy csak akkor öntözd őket, ha a talaj felső 2,5 cm-e teljesen kiszáradt. Ez segíthet virágzásra és magtermelésre ösztönözni a retekeket.
Várd ki a megfelelő időpontot
A meleg vidékeken tavasszal ültetett retkeknek nagyjából 2 hónapra van szüksége, hogy magokat teremjenek, amik magtokokban jelennek meg a palántákon. Azokon a helyeken, ahol a nyarak hűvösebbek, ehhez jóval több időre lesz szükségük. Az ősszel ültetett retkeknek elképzelhető, hogy nem is lesz lehetőségük magokat teremniük, mielőtt beállna a téli hideg. Ha a megduzzadt magtokok hegye a száradás jeleit mutatja, akkor hamarosan készen áll majd a betakarításra.
Takarítsd be a magokat
Amikor a magtokok száradni kezdenek, levághatod őket a növényekről. Ez egy papírzacskóban szárítsd ki őket. Fontos, hogy legyen közöttük elég levegő, és ne nyomd össze a tokokat, különben bepenészesedhetnek. Ha nem hajlandók elkezdeni száradni a növényeken, akkor „nyersen” is levághatod a magtokokat, hogy aztán sauté sütéssel finomra süthesd őket.
Ha a magok megszáradtak a papírzacskóban, akkor nyomkodd össze őket az ujjaiddal a zacskóban, hogy a magok kipotyogjanak belőlük a zacskó aljára. Ha ez is kész, akkor vágd ki a zacskó egyik alsó sarkát, és öntsd ki rajta a magokat. A megmaradó száraz tokdarabkákat elválaszthatod a magoktól, de ezekkel együtt is elültetheted majd őket, tehát ne törd magad nagyon velük.
Kezdődhet minden elölről
A magok elvetésétől végül visszatértél a magokhoz, tehát amikor legközelebb ideálisaknak bizonyulnak a körülmények a retekek számára, akkor újra elültetheted majd őket.
Forrás: Fotó: Schutterstock