Kertészkedés kezdőkenk

Kertészkedés kezdőknek – Lássuk az alapokat!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Mit kell tudni a kezdő kertészeknek

A retkek szüretelése, betakarítása

Attól függően, hogy milyen formájukban szeretnéd leszüretelni retkeidet, néhány napot, vagy néhány hetet kell majd várnod elültetésük után. Ha követed az útmutatót, akkor csírákat, leveleket és terméseket is szüretelhetsz majd ágyásodból

A csírák szüretelése

Mindössze néhány nappal az elültetésük után a retekmagok kicsíráznak majd. A retkeknek meglehetősen nagy szikleveleik vannak, amik leginkább pillangószárnyakra hasonlítanak. Fogj egy sima ollót, és vágd ki őket ágyásodból egy sakktábla mintájában. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a bal felső sarokban kivágod őket egy kb. 6,5 cm x 6,5 cm-es négyzetben, majd mellette meghagysz egy ugyan ekkora területet.

Aztán mellett megint kivágod, és így tovább. A második sorban az első négyzetet hagyod meg, a mellette lévőt kivágod, stb. Szedd össze a levágott csírákat, és mosd meg őket alaposan. Ehhez először jól öblítsd át őket, aztán jöhet egy áztatás, végül pedig egy szűrés. Ezt a folyamatot összesen háromszor csináld végig egymás után, majd óvatosan szárítsd meg őket egy tiszta konyhai papírtörlővel (finoman nyomkodd hozzá, hogy magába szívja a vizet).

hirdetes

A csírákat magukban, feltétként, salátákban, vagy némi sóval és olívaolajjal is elfogyaszthatod. Amikor a csírákat leszüreteled, már ne rakd vissza a ponyvát az ágyásra, hogy a meghagyott palánták tovább növekedhessenek.

A levelek szüretelése

A következő 1-2 hétben levagdoshatod retekpalántáid leveleinek nagy részét. Csak vágd el őket talajszinten, és kész is. Ezeket a leveleket hasonlóképpen használhatod fel, mint a csírákat is, de persze csináld úgy, ahogy ízlésed diktálja. Fontos, hogy ha szeretnéd retkeid gyökértermését is leszüretelni, akkor néhány palántáról ne vágj le egyetlen levelet sem. Érdemes nagyjából 8 cm-enként egy-egy palántát érintetlenül hagyni, hogy ezek teljesen megnőhessenek, és leszüretelhesd őket. 

A termések szüretelése

Nagyjából 4 héttel a retkek elültetése után kellően érettek lesznek ahhoz, hogy leszüretelhesd, vagyis inkább betakaríthasd őket. Érdemes lehetőleg egyszerre összeszedni az összeset, hogy ne csak frissen ehess belőlük, hanem néhányon a tartósítást is gyakorolhasd (amire mindjárt rá is térünk). Ha egyszerre egy nagyobb adagot takarítasz be, akkor gyökereiket rögtön helyezd hideg vízbe 10 percre, hogy némi plusz nedvességet szívhassanak magukba. Legyen nálad egy vödör hideg, tiszta víz, amikor összeszeded retkeidet, hogy közben azonnal beletehesd őket.

Hagyj néhányat az ágyásban!

Hagyd a 6 legnagyobb levelű, legszebb retkedet a talajban, hogy tovább fejlődhessenek, és gyakorolhasd rajtuk a magok megőrzését. Ezeket érdemes 20-30 cm-re hagyni egymástól, hogy legyen helyük nagyobbra nőni és kivirágzani, de még elég közel legyenek, hogy beporozhassák egymást. A magok megőrzéséről nemsoká részletesebben is szót ejtünk ebben az útmutatóban, de haladjunk csak szépen sorban.

Forrás: Fotó: Schutterstock

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

123/2008. (IX. 16.) FVM rendelet

A szõlõfeldolgozás és a borkészítés során keletkezõ melléktermékek kivonására... Tovább

kultivátorozás

sekély, 5-10 cm-re ható gépi kapálás; forgatás nélküli lazító, porhanyító talajmunka.... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert