Függetlenül attól, hogy naponta főzöl kávét, vagy azt vetted észre, hogy a helyi kávéház elkezdte kiüríteni a használt kávét, érdemes elgondolkodnod annak újra hasznosításán. A használt kávézacc ugyanis hasznodra válhat műtrágyaként.
A kávézacc komposztálása
A kávéval történő komposztálás nagyszerű módja annak, hogy újra hasznosíts valamit, ami egyébként csak helyet foglalna a szemetesben. A kávézacc komposztálása elősegíti a nitrogén hozzáadását a komposzthalomhoz.
A kávézacc komposztálása olyan egyszerű, hogy szinte csak a komposzthalom tetejére kell dobnod a használt kávézaccot. A használt kávéfilterek is komposztálhatók. Azonban ha használt kávézaccot fogsz hozzáadni a komposzthalomhoz, ne feledd, hogy az zöld komposztanyagnak minősül, és ki kell egyensúlyozni azt néhány barna komposztanyag hozzáadásával.
Kávézacc használata műtrágyaként
A kávézaccot nem csak a komposzthalom részeként hasznosíthatod a kertben. Sokan döntenek ugyanis úgy, hogy a kávézaccot közvetlenül a talajba helyezik és műtrágyaként használják azt. Ne feledd, hogy míg a kávézacc nitrogént ad a komposzthoz, nem ad azonnal nitrogént a talajhoz. A kávézacc műtrágyaként való használatának az az előnye, hogy szerves anyagot ad a talajhoz, ami javítja a vízelvezetést, a vízvisszatartást és a talaj levegőztetését is. A felhasznált kávézacc elősegíti a növények növekedését elősegítő mikroorganizmusok fejlődését, és vonzza a gilisztákat is.
Sokan úgy tartják, hogy a kávézacc csökkenti a talaj pH-értékét (vagy növeli a savasságot), ami jót tesz a savakat kedvelő növényeknek. Ez azonban csak a mosatlan kávézaccra igaz. A friss kávézacc savas, míg a használt kávézacc semleges. Ha leöblíted a használt kávézaccot, közel semleges pH-értéke (6,5) lesz, és nem befolyásolja a talaj savszintjét. Ha a kávézaccot műtrágyaként szeretnéd használni, dolgozd be a zaccot a növények körüli talajba! A maradék hígított kávé is jól működik így.