Kávétermesztés - Társültetés
A kávé mellé ideális társnövény a burgonya, a fodros kel, a babok, a szójabab és a földimogyoró. Ne ültesd répa, sütőtök vagy uborka közelébe.
A kávé kártevői és betegségei
A gránátalmákat a számos kertben fellelhető viaszos pajzstetvek és levéltetvek támadhatják meg, amelyeket vízsugárral és neem olajjal tarthatsz távol növényeidtől (és ezzel az általuk terjesztett betegségeket is).
A kávé rozsdás betegsége
A kávé rozsdás megbetegedését a széllel terjedő spórák okozzák. Ez a betegség a levelek elhervadásával és lepotyogásával jár. Rézalapú gombaölővel próbálhatod meg felvenni ellene a küzdelmet.
Kávébogyó-betegség (CBD)
A kávébogyó-betegséget (coffee berry disease – CBD) a „colletotrichum kahawae” gomba okozza. Tünetei a sötét, puha kávébogyók. Először arra figyelhetsz majd fel, hogy a bogyók lepotyognak a kávéról és hogy a növény szárain sebek tűnnek fel.
Sajnos nincs rá hatékony gyógymód, ezért érdemes aktívan védekezni ellene. Szüreteld le a bogyókat miután megérnek és a szüret után rövid időn belől metszd meg kávéidat. A beteg ágakat minél hamarabb távolítsd el a kertből és használj rézalapú gombaölő szereket a termőszezon elején.
Fonálférgek
A talajban élő fonálférgek a növények gyökereit támadják meg, veszélyeztetve ezzel azok egészségét. Alkalmazz vetésforgót kertedben és ültess olyan fonálféreg-riasztó növényeket, mint a mustár és a bársonyvirág.
A kávé szüretelése és feldolgozása
Amikor a kávébogyók pirosra érnek, elkezdheted leszüretelni őket. Néhány frissen érett bogyó a földre is lepotyog – ezek között is találhatsz jó minőségűeket. A kávébab valójában a bogyókban található mag – erre lesz szükséged ahhoz, hogy elkészíthesd magadnak saját kávédat. Óvatosan nyomd ki a magokat a bogyókból, hogy elválaszd őket a gyümölcshústól.
Ezután helyezd a magokat tiszta vízbe néhány napra, hogy a maradék gyümölcshús is leázzon róluk. az áztatás után levegőn szárítsd meg őket, lehetőleg valamilyen hálós felületen, hogy legyen hová lecsepegniük. A szárítás 10-20 napot vesz majd igénybe. Onnan tudod, hogy a magok kellően megszáradtak, hogy a vékony héjuk könnyedén lepattog róluk. Miután teljesen megszáradtak, süsd meg őket egy serpenyőben vagy a sütőben. Ne lepődj meg, ha pattogó hangot hallasz – ilyenkor párolog el a magokból a bennük maradt víz. Amikor szép sötétbarna színűre sülnek, hagyd kihűlni őket, végül pedig mehetnek a darálóba!