Kávétermesztés - A kávé ültetése
A kávé termesztése viszonylag egyszerű folyamat, különösen ha az ember trópusi vagy szubtrópusi éghajlaton él. De még ha nem is vagy ilyen szerencsés helyzetben, és valahol országunk határain belül olvasod ezt a cikket, akkor is termeszthetsz magadnak kávét házilag egy növénytartóban. Habár a kávé Afrikából származik, nem kedveli a közvetlen napfényt. Túl erős napfény hatására a levelek megéghetnek, különösen a délutáni órákban. Helyezd tehát olyan helyre, ahol szórt napfényt kaphat.
Kávétermesztés - Talajigény
A kávénak hosszú gyökerei vannak, amelyek mélyre nyúlnak a talajban és amelyek nem szeretnek vízben állni. Fontos tehát, hogy ez a talaj jó vízlevezetésű legyen és lehetőleg vályogos összetételű. Dolgozz bele egy nagy adag érlelt trágyát, mielőtt elültetnéd kávéidat. Az ideális pH érték 5,0-6,0 között mozog. A kávé nem szereti a meszes talajt. Ha nem fejlődnek megfelelően, akkor további érlelt trágyára lesz szükségük a talajban.
Kávétermesztés - Mikor ültesd el a kávét
A kávé nevelhető magról, de érdemes inkább palántát vásárolni valahol, ha sikerül találnod, mert akár évekbe is telhet, mire egy mag termőképes növénnyé fejlődik ki. Ha a szabadban ülteted el kávéidat, akkor várd meg, míg teljesen elmúlik a fagyveszély. A kávé a 7-29°C közötti talajhőmérsékletet kedveli. Próbálj akkor ültetni, amikor a hőmérséklet már stabilizálódik a tél után, mert a kávé hajlamos ledobni a leveleit, ha a hőmérséklet túl gyakran váltakozik.
Kávétermesztés - Kávé nevelése növénytartóban
Mint említettük, a kávé gyökerei mélyre nyúlnak (ha tehetik), ezért érdemes ehhez megfelelő növénytartót választani nekik, abban pedig jó minőségű virágföldet használni. A magot a tartó közepére helyezd el és szúrj mellé egy erős karót is. A kávépalánták magasra nőhetnek, ha nem metszik őket, a karó pedig segít megakadályozni hogy eldőljenek. Helyezd a növénytartót egy meleg, párás helyre, lehetőleg minél kevesebb huzattal.