A gyep káros hatásai – Rendkívül káros a környezetre a gyep

Amire senki sem gondol – Sokat ártunk a környezetnek a ház körüli gyeppel!

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV
hirdetes
Ismerjétek meg a gyep káros hatásait

A szépen művelt gyep elképesztően vízpazarló

Jöjjenek először a számok: a NASA Ames Kutatóközpontjának kutatása szerint az Amerikai Egyesült államokban személyekre lebontva 757 liter tiszta vizet kellene elhasználni ahhoz, hogy az összes gyepet megfelelő mértékben lehessen gondozni – naponta! Tehát, csak azért, hogy a házak előtt szép zöld legyen a fű, összesen 400 palacknyi vizet kellene szétlocsolni.

A kutatásból ráadásul nemcsak ez derült ki, hanem az is, hogy az amerikaiak elképesztően túlöntözik a gyepet, nem veszik figyelembe a helyi páratartalmat, ami pedig nagyban befolyásolhatja, hogy mennyi vízre van szüksége a növényeknek. 

A környezeti következményeket tovább súlyosbítják az Amerikai Egyesült Államokban azzal, hogy nem a helyi fűféléket részesítik előnyben, hanem máshonnan importálják a gyephez alkalmazott fajokat. 

hirdetes

A szép gyeppel nő a káros anyag kibocsátás

Nemcsak a házaknál alkalmazzuk a gyepet, hanem például a sportpályáknál is, amiket szintén rendszeresen kell vegyszerekkel kezelni ahhoz, hogy a gyomnövények még véletlenül se nőjenek ki. Ismét egy kutatást hoz példának a cikk, mégpedig a Kaliforniai Egyetem által végzettet.

Ennek célja az volt, hogy megnézzék, mennyi dinitrogén-oxid keletkezik a gyep kezelése után. A kutatásból kiderült, hogy míg a mesterséges, gyeptéglás parkokban a környező növényzet képes felfogni a káros anyagok egy részét, addig a sportpályákon nem történik ilyesmi, ezért sokkal több dinitrogén-oxid és szén-dioxid kerül a levegőbe. 

Éljünk gyep nélkül? 

Nem, nem ezt mondjuk! Viszont érdemes gondolnunk a környezetünkre is. Használjunk sokkal kevesebb vegyszert, sőt, az a legjobb, ha nem is vegyszerezünk – én például a gyepben elviselem a virággyomokat, a tarackot pedig kézzel szedegetem ki minden héten. Érdemes öntözőrendszerben is gondolkodni, így sokkal kevesebb víz megy kárba, az öntöző pont annyit fog locsolni, amennyi szükséges. Vigyázzunk együtt környezetünkre! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

centrifugális szeparátor

az eltéró sűrűségű v. egy bizonyos anyag különböző sűrűségű összetevőinek... Tovább

hipoxia (hypoxia)

a szövetek, sejtek hiányos oxigénellátása. A hipoxia hipoxémiából, a vérellátás... Tovább

Tovább a lexikonra
Környezetgazdálkodás Környezetvédelem