Ez az év azon időszaka, amikor a kamélia cserjék virágoznak. Arra számítasz, hogy a fényes, sötétzöld bokrok gyönyörű virágokat hoznak, de ehelyett azt tapasztalhatod, hogy a kaméliáid a túlélésért küzdenek. Ez valószínűleg a nem megfelelő trágyázás eredménye. Ha ilyen helyzetben találod magad, ne aggódj! Ezt a rövid útmutatót azért állítottuk össze, hogy segítsen felfrissíteni tudásodat arról, mikor érdemes megtrágyázni a kaméliákat, és hogyan tudsz te is sikeres kamélia kertésszé válni.
Mikor kell megtrágyázni a kaméliát?
A tavasz (április és május) a legjobb időszak a kaméliák trágyázáshoz, mert ekkor profitálnak a legtöbbet a hozzáadott tápanyagokból. Ekkor új növekedés jelenik meg, és a növény felkészül az új virágzásra.
Meg lehet trágyázni a kaméliát ősszel (szeptember és október) is, amikor a növény felkészül a nyugalmi állapotra. Alapvető fontosságú, hogy kifejezetten kaméliák számára készült műtrágyát használj, és kövesd a csomagoláson található utasításokat a megfelelő adagolási arány érdekében. Az is előfordulhat, hogy többször meg kell műtrágyázni, hogy megfelelően fenntartsd a kaméliáid tápanyagszükségletét.
Kamélia műtrágya: megfontolandó tippek
Mielőtt leveszed kertészkesztyűdet, vess egy pillantást a kaméliák trágyázására vonatkozó tippekre.
1.A műtrágya vásárlása előtt meg kell vizsgálni a talaj pH-értékét. A kaméliák a legjobban a savas talajban fejlődnek, amelynek pH-ja 5,5 és 6,8 között van. A talaj tesztelése után találd meg az igényeidnek megfelelő műtrágyát.
2.A műtrágyázás előtt tisztítsd meg a bokor körül lehullott leveleket és elszáradt virágokat. Ez csökkenti a fertőzést okozó gombák kockázatát.
3.Most már kijuttathatod a műtrágyát a csomagolási utasítások szerint. Először húzd vissza a talajtakarót a műtrágyázás előtt. Ez segít megelőzni a lefolyást. Alkalmazd a műtrágyát 10 cm távolságra a törzstől az ágak végének széléig.
4.Tisztítsd meg az extra talajtakarót a cserje körül, és alaposan öntözd meg a megtermékenyített területet. Tartsd be a megfelelő öntözési ütemtervet és gondoskodj a megfelelő vízelvezetésről.
5.Tartsd szemmel az új magképződményeket a bokor körül. Az új magképződmények elszívhatják az energiát a növényből, és gátolhatják növekedését.
Kaméliák etetése megfelelően
Oké, a kaméliáid megfelelő táplálékot kapnak a megtermékenyítés után, és fényesek a levelei. Úgy tűnik, kemény munkád meghozza gyümölcsét. Sajnos ezek a műtrágyák nem fogják örökké táplálni a kaméliákat! Fokozatosan a kaméliáidból kifogy az élelem, és gyorsan kell valamit tenned. Tehát most egy új kérdés merül fel: „mivel etessem a kaméliáimat?”
Kaméliák etetése cserépben
Azok számára, akiknek minimális a kertben helyük, a cserépben való kamélia termesztés megmenti a helyzetet. Az örökzöld kamélia cserjék cserépben fejlődnek, de különleges gondozást igényelnek a növekedésükhöz. A kaméliák a nedves, de jó vízelvezetésű savas talajt kedvelik. Az esővíz a legjobb a kaméliák számára, mivel az enyhén savas.
Ha nincs eső, a csapvíz elegendő a növényeidnek. A kaméliák nem szeretik az állandóan felázott vagy nedves talajviszonyokat. A túlöntözés vagy az állandó nedves talaj gyökérrothadáshoz és más növényi betegségekhez vezethet, szóval ne öntöd túl őket.
A kamélia növényeknek megfelelő napfényre és hűvös hőmérsékletre is szükségük van a bimbózáshoz és virágzáshoz. Helyezd a növényt házad leghűvösebb részére, de mindig ügyelj arra, hogy a növény napi 8-10 órányi fényt kapjon.
Kaméliák etetése teával
A kaméliák teával való etetése javítja egészségi állapotukat és növekedésüket, mivel a tea jótékony tápanyagokat, köztük nitrogént, káliumot és nyomelemeket tartalmaz. Ezek a tápanyagok táplálják a kaméliákat és elősegítik általános jólétüket.
1. A kaméliák teával való etetéséhez először egy fazék teát főzz le használt teazacskókból vagy laza tealevélből.
2. Miután a tea szobahőmérsékletűre hűlt, öntözd meg a teával a kamélia növényeket, ügyelve arra, hogy az telítse a talajt a gyökerek körül.
Amellett, hogy a kaméliákat közvetlenül öntözik teával, egyes kertészek tealeveleket is használnak talajtakaróként növényeik tövében. Ez segíthet megőrizni a nedvességet a talajban, és lassan felszabadítani a tápanyagokat az idő múlásával, ahogy a tealevelek lebomlanak.