Hiszed vagy sem, még az olyan helyeken is lehetséges kaktuszt termeszteni, amelyekre hűvösebb telek jellemzőek – persze csak ha nem a saguaro óriáskaktuszokért fáj a szíved kedvenc vadnyugati filmjeidből. Mostani cikkemben elmondok mindent a kaktuszpk gondozásáról, neveléséről, illetve a kaktuszok teleltetéséről!
Kaktuszok teleltetése – A kaktuszokról néhány szóban
Minél északabbra távolodunk az Egyenlítőtől, annál trükkösebb feladat kaktuszt nevelni kertünkben. A kaktuszoknak fényre, melegre és kiváló vízelvezetésre van szükségük. Habár sokak szerint csak a sivatagokban maradnak meg, sokakat akár még hazánktól északabbra is lehetséges termeszteni (egyes fajokat előszeretettel nevelnek például Kanadában). Bizonyos fajták valójában messze az Egyenlítőtől is őshonosak.
Ahhoz, hogy sikeresen termeszthess kaktuszokat a hidegebb telű éghajlatokon, fontos megérteni fejlődésük jellegzetességeit. A kaktuszok mind pozsgás növények – az ilyen növények a gyökereikben, leveleikben és szárukban elraktározott víztartaléknak köszönhetően képesek hosszú ideig is megtűrni a szárazságot.
Egy pozsgásról nem mindig egyszerű megállapítani, hogy kaktusz-e. Egyetlen egyértelmű árulkodó jelük: minden kaktuszon – és kizárólag csak a kaktuszokon – találhatók úgynevezett areolák, azaz tövispárnák. Ezekből a jellegzetes hajtásképződményekből nőnek ki a tövisek, ágak, levelek és virágok is.
Kaktuszok teleltetése – A kaktuszok ültetése
A hidegebb éghajlatokon is megélő kaktuszok lényegében ugyanazokat a körülményeket igénylik, mint déli rokonaik. Éppen ezért helyezd őket napos, száraz helyekre – a virágzáshoz napfényre van szükségük. A kaktuszoknak jó vízelvezetésű talajra van szükségük, de tartózkodj a homoktól, ugyanis a homokos talaj nem tartalmaz elegendő tápanyagot számukra.
Adj hozzá 40-60 % durva szemű homokot és 10 % komposztot kerted talajához, vagy vásárolt termőtalajodhoz egy tápanyagokban gazdag, gyors elvezetésű talajkeverék elkészítéséért. A homok egy részét némi borsószem méretű kaviccsal is helyettesítheted. Ne használj finom szemű homokot, mert hajlamos eltömíteni a talajt ahelyett, hogy jó elvezetést biztosítana. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a kaktuszok teleltetéséről, lapozz a következő oldalra!