Június az év felezőpontja és sarkalatos hónap a kertben. Tavasz vége és nyár eleje van ekkor. Az év leghosszabb napja június 21-e, amikor a növények fokozatosan több órányi napfényt kapnak, miközben a hőmérséklet is emelkedik. Júniusban kezdődik a nyár és a napok a leghosszabbak. Bár augusztus gyakran melegebb, júniusban van a legtöbb napsütés. A veteményeskertben az új növényeknek, valamint az alomnövényeknek és a konténeres növényeknek júniusban kell növekedniük, miközben magas a fényerő és a legalacsonyabb a hőmérséklet. A műtrágya segít nekik a legtöbbet kihozni ebből a fényből a jó eredmények érdekében a későbbi nyár folyamán. Mutatjuk az 5 leghasznosabb kerti tippet júniusra!
1. Rendszeresen kapálj a gyomirtás érdekében
Az extra fény és meleg életre ösztönzi a kertet. Ez azonban azt is jelenti, hogy mindenhol feljön a gaz. Száraz körülmények között rendszeres sekély kapálással rendben tarthatjuk a tetejüket, hogy elpusztítsuk a legtöbb gyompalántát. A maximális hatékonyság érdekében válassz száraz napot, enyhe széllel, így a palánták a talaj felszínén száradnak ki, nem pedig nedves talajba gyökereznek. Csak egy kis kapálás segít kézben tartani a dolgokat.
2. Használd bölcsen a vizet
Júniusban fontos a rendszeres öntözés, különösen, ha cserepekről és egyéb edényekről van szó. Júniusban a víz kétharmadát vizes csikkekbe érdemes felhasználni. Ha később nyáron jön néhány zivataros felhőszakadás, az szépen fel fogja tölteni, talán elég ahhoz, hogy az őszi esőkig kitartson. A betelepített fák és cserjék általában nem igényelnek öntözést, míg a frissen vetett vagy újonnan ültetett területeknek kiemelt prioritást kell élvezniük.
3. Ültess ki
A júniusi kiültetés és beültetés a legjobban használja ki a fényt és a meleget. A „tócsázás” jó módja a növények kihelyezésének meleg és száraz időben. Készíts a növény gyökérlabdájának megfelelő méretű lyukat, és töltsd fel többször vízzel, mielőtt a növényt a lyukba helyeznéd, így körülötte megerősíted a talajt. Végül öntözd meg újra, és ideális esetben vigyél fel talajtakarót a növény körül a gyomok elkerülése érdekében. A növények gyorsan növekednek, amikor nedves talajban ülnek.
4. Helyezd a nyári függesztett kosarakat és tárolóedényeket a szabadba
Most már biztonságosan mozgathatod az edényeket és egyéb kosarakat a szabadba, mivel egyáltalán nincs fagyveszély (természetesen ez már májusra is igaz, bár az idei tavasz elég csalóka). Ügyelj arra, hogy a függő kosarak ne száradjanak ki, tartsuk nedvesen, de ne túl ázva őket. Az RHS kutatások azt mutatják, hogy napi egy bögre víz megőrzi a függő kosarak egészségét, és elkerüli a vízpazarlást.
5. Nyírj füvet legalább hetente
Júniusban hetente egyszer kell nyírni, ideális esetben hagyd, hogy a dugvány visszaessen a gyepbe, hogy táplálja azt. Ezzel elkerülhető a dugványok összegyűjtése és komposztálása is. Száraz időben a pázsit öntözése helyett nyírj kevésbé szorosan és ritkábban. Ne aggódj, ha vannak elhalt foltok, mert ősszel helyreállnak.