A ribiszke jótékony hatásai
Kellemesen savanykás íze, magas C-vitamin tartalma miatt friss fogyasztásra, gyorsfagyasztásra, valamint gyümölcsíz (dzsem, lekvár), gyümölcslevesek, bólék, s a gyerekek által kedvelt ribizlimártás alkotórészeként is használják. Hideg technológiával készíthető belőle szörp, és gyümölcsbor készítésére is kiválóan alkalmas, így nem veszti el magas C-vitamin tartalmát. Tartalmaz még: 6 g fehérjét, 12 g zsírt, 70 g szénhidrátot, 7 g szerves sót, 43 g rostot kilogrammonként.
A kökény jótékony hatásai
Almával kiváló mártást készíthetünk a gyümölcséből, ami húsokhoz és vadhúsokhoz tökéletes ízesítő, mézzel pedig gyógyító hatású dzsemet hozhatunk létre, ugyanakkor gyümölcsbor és likőr készítésére is alkalmas. A kökény gyümölcse erős immunerősítő, és vértisztító hatású.
Leginkább a termését szokták felhasználni, de virágának is van jelentősége, vele azonban vigyázni kell, mivel a belőle készült tea hashajtóhatású (érdekességképpen: a gyümölcsből készült lekvár viszont hasfogó hatású). A magyar népgyógyászatban régóta használják a kökényt, leginkább vérnyomáscsökkentőként, de reumás betegségeknél, aranyérnél, és bőrkiütéseknél is előkerült.
A borbolya jótékony hatásai
Gyökere és kérge izokinolon alkaloidokat (berbamin, berberin, oxiakantin, palmatin), míg bogyótermése C-vitamint, karotinoidokat, antociánokat, cukrot, gyümölcssavat és pektint tartalmaz. A borbolya kedvező hatását főleg a berberin hatóanyagának köszönheti, melynek jelentős fertőzés-gátló, antibakteriális és gombaellenes hatása van.
A borbolyából teát készítenek, aminek görcsoldóhatása van, kiválóan alkalmazható gyomor-, bél-, máj-, és epebántalmak esetén. Érett termése alkaloidokat tartalmaz, ami pedig meghűléses megbetegedések esetén használható.
Forrás: Fotók: Pixabay