A biokertészkedés nemcsak egy életmód, hanem egy felelősségteljes vállalás is a fenntartható jövő felé. Õry Barnabás, aki Magyarország első számú biokertésze, évek óta dolgozik azon, hogy a zöldségtermesztést közelebb hozza az emberekhez, és lehetőségként, ne teherként tekintsenek rá. Barnabás új könyve, a "3 órás kert" útmutatást nyújt arra, hogy hogyan érhető el komoly terméshozam mindössze heti három óra ráfordítással, ami forradalmasíthatja a kiskerti zöldségtermesztést. AGRÁROLDAL HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS
Fotó: Rúzs-Molnár Ákos
Szeretnéd megnyerni a könyvet, akkor kattints az alábbi hivatkozásra, add meg az emailcímedet, és vegyél részt a sorsolásban!
AGRÁROLDAL HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS
Őry Barnabás és a biokertészkedés találkozása
Õry Barnabás karrierje a kertészkedés iránti szenvedélyből nőtt ki, amely már fiatal korában megmutatkozott.
"Már a 20-as éveim elején elkezdett foglalkoztatni a gondolat, hogy a nagyvárosból kiszakadva inkább egy természetközeli hivatást találjak magamnak" - mondja Barnabás.
Az egyetemi évek alatt megismerkedett a biodinamikus kertészkedéssel, és egy szezont töltött el önkéntesként egy biokertben. Ez a tapasztalat gyökeresen megváltoztatta az életét, és végül saját biogazdaságot hozott létre, amely ma már tanácsadást és oktatást is kínál a fenntartható kertészkedés iránt érdeklődőknek.
Fotó: Rúzs-Molnár Ákos
Miért fontos a biogazdálkodás?
Barnabás szerint a biogazdálkodás lényege, hogy a talaj termékenységét folyamatosan javítva gazdálkodunk.
Ez a megközelítés nem csak a termőföld minőségét óvja meg hosszú távon, hanem a növények egészségét is elősegíti, miközben megóvja a környezetet és az emberi egészséget a kemikáliáktól.
"Nem használunk olyan növényvédőszereket és műtrágyákat, melyek akár a környezetünket, akár az emberi szervezetet megterhelnék” - teszi hozzá Barnabás. Ezáltal a biokertészkedés egy tiszta és etikus módja az élelmiszertermelésnek.
A biokertészkedés varázsa
Amikor Barnabást megkérdeztük, hogy mi a legkedvesebb számára a kertészkedésben, azt válaszolta, hogy a természettel való együttműködés.
"Bár az ember mindent irányítani szeretne, az ökológiai szemléletű kertészkedésben nagyban ki vagyunk szolgáltatva a természet és a környezetünk hatásainak” - mondja.
A kertészkedés egyfajta átmenetet képez az ember által alkotott világ és az érintetlen természet között, ahol az egyensúly megtalálása különösen izgalmas kihívást jelent.
Fotó: Rúzs-Molnár Ákos
Az önellátás iránti nyitottság Magyarországon
Barnabás "3 órás kert" könyve óriási sikerrel indította el számos magyar családot a saját zöldségtermesztés útján.
"Egyre nagyobb a nyitottság... a rengeteg visszajelzésből tényleg azt lehet leszűrni, hogy nagyon sokan vágnak bele kisebb vagy nagyobb léptékben az önellátó zöldségtermesztésbe" - jegyzi meg Barnabás.
Ez a trend nemcsak az egészségesebb életmód iránti igényt tükrözi, hanem azt is, hogy az emberek szeretnék saját kezükbe venni az élelmiszerellátásukat.
Tanácsok kezdő kertészeknek Őry Barnabástól
Barnabás azt tanácsolja azoknak, akik most kezdenek biokertészkedéssel foglalkozni, hogy "akár egy négyzetméteren is érdemes belevágni."
Első lépésként a jó minőségű komposzt előállítását és a talaj megfelelő előkészítését említi. Az öntözés hatékonyságára és a gyommentesítésre is nagy hangsúlyt fektet, hiszen ezek az alapok biztosítják a későbbi sikeres termesztést.
Őry Barnabás már a második könyvén dolgozik
Ha pedig már megvan neked Barnabás könyve, akkor számodra is jó hírünk van: Barnabás már dolgozik a második könyvén, amely a "3 órás kert" koncepcióját fogja továbbfejleszteni és nagyobb léptékben alkalmazni.
"A második könyv azoknak szól, akik már tapasztaltak a biointenzív zöldségtermesztés terén és esetleg megélhetésüket is szeretnék ebből biztosítani" - magyarázza a biokertész.
Ez a kötet nemcsak praktikus tanácsokat fog tartalmazni, hanem bemutatja Magyarországon működő biointenzív gazdaságokat is, így betekintést nyújtva a biokertészkedés szélesebb társadalmi és gazdasági hatásaiba.
A 3 órás kert forradalmian új tanácsokkal lát el minket
Õry Barnabás története és tanácsai inspirálóak lehetnek mindenki számára, aki szeretné kipróbálni a biokertészkedést, legyen szó hobbiról vagy akár komolyabb vállalkozásról. Az ő módszerei segítségével nem csak a környezetünkön segíthetünk, hanem saját életminőségünket is jelentősen javíthatjuk, ha te is szeretnéd tudni, hogyan lehet heti 3 órás munkával jelentős mennyiségű zöldséget termeszteni, akkor ITT tudod megrendelni Barnabás könyvét.