Hogyan kezdj el igáslovakkal dolgozni
Ahogy más lovak, úgy az igáslovak sem igényelnek speciális odafigyelést. Ha egyébként is tartasz lovakat tanyádon, akkor lényegében semmi újat nem kell megtanulnod velük kapcsolatban, de érdemes ellenőrizni, hogy az istállók, és az ajtók elég nagyok-e, hogy fogadni tudják ezeket a jámbor óriásokat. Tápon és tiszta vízen kívül nem lesz szükségük egyébre. Erősen ajánlott persze rendszeresen megvizsgáltatni őket egy állatorvossal, és tisztában lenni az esetleges egészségügyi veszélyforrásokra.
Ügyelned kell továbbá a szükséges oltásokra, a rendszeres féregtelenítésre, és a mozgási rendellenességek ellenőrzésére is. Méretükből adódóan nem meglepő, hogy valamivel többet fogyasztanak a kisebb lófajtáknál. Egy igásló napi kalóriaigénye 10 ezer kalória / 450 kilónyi testzsír. Az igáslovak továbbá zsírosabb étrendet is igényelnek, ezért napi széna, és egyéb lótáp-adagjukat nagyjából fél kilónyi zsírral is ki kell egészítened.
A patkókhoz már fiatal korukban el kell kezdeni hozzászoktatni őket, és a paták is több figyelmet igényelnek, mint a kisebb lovak esetében. Természetesen a legtöbb gondozási szükséglet az adott fajtán múlik majd, ezért érdemes előre utánanézned, hogy melyik igáslónál mire is kell odafigyelni.
Tippek az igáslovak alkalmazásához
Bármilyen méretű vagy fajtájú igáslovakat is választasz tanyádra, garantáltan nem fogsz csalódni bennük, de azért jó, ha felkészülten vásárolod meg első munkalovaidat. Érdemes alaposan beletanulni az igáslovak gondozásába, mielőtt saját magadnak is beszerzel néhányat tanyádra. Egy tapasztalt kocsis rengeteget taníthat arról, hogy hogyan is kell bánni ezekkel az állatokkal. Fontos, hogy eleinte légy elővigyázatos, különösen, ha egy fiatal, vagy tapasztalatlan lovakkal van dolgod.
Ne dolgoztasd őket túl sokat kavicsos, vagy lejtős területen, mert ilyen terepen megsérülhetnek. Idővel aztán minél többet dolgozol együtt igáslovaiddal, annál olajozottabban működtök majd együtt. Okos állatok ezek, és hamar megtaláljátok majd a közös frekvenciát. Persze oda kell figyelned megfelelő gondozásukra is. Nézz utána, hogy az adott fajtára milyen egészségügyi problémák jellemzők, és napi szinten vizsgáld meg őket sérülések vagy betegség jelei után kutatva. Szereld fel őket megfelelő hámmal és győződj meg róla, hogy mindig jól karbantartott felszerelést húzzanak csak maguk mögött.
A szoros hám, és a nehezen húzható eszközök izom- és bőrfájdalmat okozhatnak nekik. Az igáslovak továbbá nehezebben szabályozzák testhőmérsékletüket a forró nyári napokon. Mivel izmosabbak, mint más lovak, több hőt is termel a szervezetük, ezért jobban is érzik magukat a hidegben. Fontos, hogy forróság idején naptól védett, árnyékos helyen legyenek, vagy egy fás legelőn, vagy az istállójukban – és hogy mindig legyen elegendő vizük! Ne dolgoztasd őket kánikulában.
Mielőtt igáslovakat vásárolnál
Még egyszer figyelmeztetnénk, hogy ne szerezz igáslovakat tanyádra, hacsak nem tudod, hogy pontosan mire is vállalkozol velük. Ha úgy érzed, készen állsz, akkor a következőket tartsd észben a lovak választáskor. Válassz olyan fajtát, ami a legalkalmasabb azokra a munkákra, amiket el szeretnél végezni velük. Mindig alaposan vizsgáld meg a patáikat is, mielőtt hazavinnéd őket – ez alapján ugyanis felmérheted általános egészségüket. Ne vásárolj lovat árverésen. Ezeket az állatokat gyakran benyugtatózzák, hogy nyugodtabbnak tűnjenek a licitálók előtt. Ha még új számodra az igáslovak világa, akkor első körben talán jobb ötlet egy jól nevelt, tapasztalt csapatot beszerezned egy tapasztalt trénertől.
Forrás: Fotó: Pixabay