A magyar nemzet szereti a húst, nincs is ezzel baj, de vagyunk páran, akik vegán, vegetáriánus étrend szerint élnek vagy egyszerűen csak besokalltak az ünnepekor elfogyaszttat hatalmas húsmennyiség miatt. Ezért most egyszerű, húsmentes lencsés ételeket gyűjtöttünk össze nektek.
VEGÁN LENCSEFŐZELÉK
4 FŐRE
Főzelékhez:
- 500 g lencse
- 2 ek kókuszolaj
- 1 fej hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 tk füstölt pirospaprika
- 3 db babérlevél
- só, bors
- 1 l zöldségalaplé vagy víz
- ½ mk folyékony füst
- 1 ek mustár
- 1 mk citromlé
- 2 tk étkezési keményítő
- 2 ek vegán tejföl
Tálaláshoz:
- 4 ek. vegán krém
- 4 tk. pirított hagyma
A lencsét beáztatjuk 1-2 órára, majd átmossuk, és leszűrjük. A kókuszolajon üvegesre pároljuk az apróra vágott hagymát és fokhagymát, majd megszórjuk a pirospaprikával, beledobjuk a babérlevelet, sót és borsot, majd beleszórjuk a lencsét, és felöntjük a zöldségalaplével vagy vízzel.
Időnként megkevergetve kb. 20 percig főzzük a lencsét (ez függ attól is, mennyi időre áztattuk be). Félúton belerakjuk a folyékony füstöt, a mustárt és a citromlevet, majd jól átkeverjük.
A keményítőt kikeverjük a vegán krémmel, és 2-3 ek vízzel, majd besűrítjük vele a főzeléket. Amennyiben nem szeretnénk a főzeléket keményítővel sűríteni, akkor kivesszük a főzelék kb. ötödét, és botmixerrel lezúzzuk, majd visszakeverjük a főzelékbe.
• Áztatási idő: 1-2 óra
• Előkészítési idő: 10 perc
• Elkészítési idő: 30-35 perc
• Összesen: kb. 45 perc + áztatás
VEGA VÖRÖSLENCSEFASÍRT
4 FŐRE
- 250 g vörös lencse
- 1 fej kisebb vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- ½ tk római kömény
- 1 tk pirospaprika
- 1 csokor petrezselyem
- só, bors
- 1 db tojás
- olaj
Panírhoz:
- liszt
- zsemlemorzsa
- 2 db tojás
A vörös lencsét 7-8 dl sós vízben, alacsony lángon kb. 15 perc alatt puhára főzzük. Leszűrjük és még melegen összetörjük villával vagy akár egy késes robotgéppel is apróra törhetjük. A finomra vágott vöröshagymát és a zúzott fokhagymát 2 evőkanál olajon lepirítjuk és a pépesített lencséhez adjuk, majd mehet hozzá a római kömény, a pirospaprika, az aprított petrezselyem, a só, a bors és a tojás.
Vizezett kézzel körülbelül tojás nagyságú darabokat vagdalt alakúra formázunk a masszából és liszt-tojás-morzsa sorrendben egyesével bepanírozzuk őket. Végül egy serpenyőben közepes lángon kevés olajban, vagy ha kicsit egészségesebben szeretnénk elkészíteni, akkor kókuszzsírban készre sütjük. Fontos, hogy sütés közben megforgassuk a vöröslencse-fasírtokat, hogy minden oldaluk alaposan megsüljön.
Ízlés szerint sült krumplival, krumplipürével, bulgurral, rizzsel vagy salátával tálalhatjuk. Amellett, hogy főételnek tökéletes a vöröslencse-fasírt, vendégváróként vagy előételként is megállja a helyét. Miután hagytuk kihűlni a fasírtokat, kenyérrel vagy savanyúsággal fel is szolgálhatjuk a családnak és a vendégeknek.
Forrás: Street Kitchen