Mióta ismerjük és szeretjük a ma már hungarikumnak számító fehér akácfát?

A ma már hungarikumnak számító fafajta, a fehér akác

Agraroldal.hu, ZH
hirdetes

Már régóta ismerjük, és évről évre egyre jobban szeretjük a ma már hungarikumnak számító fehér akácfát, azonban sokak megkérdőjelezik a hírnevét a származását illetően. Sokak viszont még csak nem is tudják, hogyan terjedhetett el Magyarországon az akácfa, így hát tegyünk végre pontot az ügy végére!

fehér akác

Honnan is származik ez a csodálatos fafajta, amelynek jótékony hatásait ma már kompromisszumok és környezetszennyezés nélkül élvezhetünk otthonunkban, vagy akár közterületeken is?

Az akácfa származása

 

Az akácfa, ahogy mi magyarok ismerjük, fehér akác, nem volt őshonos Magyarországon, eredetileg Észak-Amerikában volt őshonos. Ezért hát talán elsőnek arra gondolhatnánk, hogy szeretett hazánkba Amerika felfedezése után kerülhetett be. Nos, ez így is történt. Az akácfát az amerikai felfedezéseknek köszönhetjük, miután Kolombusz Kristóf 1492-ben meghódította a kontinenst, ezután pedig hamar megindulhatott az ott honos növények Európában való terjedése, ilyen tájt érkezett az országba a szállítmányokkal a kukorica, a burgonya, a paradicsom, a paprika, de ennek a hullámnak köszönhető természetesen a fehér akác is.

A Fehér Akác, a feljegyzések szerint évre pontosan 1601-ben került először Európába, Jean Robin munkájának köszönhetően, akitől a fehér akác a nevét is szerezte (Robinia). A növény a francia király kertészetének új díszévé vált a párizsi Gyógynövény Kertjében. A telepítése mégis csupán a 18. században kezdődött el, akkor is csak a futóhomok megfogása miatt ültették, de hamar rájöttek, hogy tartós, kemény és számos páratlan tulajdonsággal rendelkezik, mely miatt egyre népszerűbbé vált az otthonok felépítésében, burkolásában, kezdve a padlótól a plafonig, a bútorokig bezárólag. Ezért hamar elterjedt, felhasználásának száma pedig fokozatos növekedésnek indult, mely a mai napig tart.

hirdetes

Mióta ismerjük, szeretjük, alkalmazzuk az akácfát Magyarországon?

 

Szerencsére az évek során egyre többször találkozhatunk ezzel a csodálatos növénnyel, hihetetlen sebességgel terjedt el kontinensünkön, felhasználásának száma pedig végtelen. A kedvező életfeltételeknek és a sokoldalú felhasználhatóságnak köszönhetően a hazai akácfa állomány rohamos növekedésnek indult, és 1885-re már 37.000 akácos volt Magyarországon.

A valódi roham azonban éppen ezen időpont után indult csak be igazán, felfutásához még közel sem volt vége. Az akácerdők terjedése ekkor már megállíthatatlan volt: 30 év alatt több mint százezer hektárnyi területen voltak ilyen növények, és 1960-ra Magyarország büszkélkedhetett a legnagyobb akácfa erdő állománnyal egész Európában.

 Jelenleg is hasonló a helyzet: hazánk erdőállományának 20%-a még mindig akácból van ugyanis, amely terület meghaladja a 400 000 hektárt.

Mi a helyzet a mai fehér akác terjedéssel?

 

A jó hír, hogy az akác külföldön is egyre nagyobb terjedést ér el az évek során, melyhez nagy segítség volt Magyarország egyedülálló akácfával foglalkozó cége, a Robinia Group Kft. A magyar felhozatalt nézve szinte ők az egyetlenek, akik valóban csak, és kizárólag fehér akácra specializálódtak. Nem véletlen, hogy olyan neves építmények munkálatait tudhatják a magukénak, mint a Mons-i Kongresszusi Központ épülete, melyet teljes egészében a ma már hungarikumnak számító fehér akácfával burkoltak. Azóta is rengeteg terméket gyártanak akácfából, mely tartóssága, időtállósága, kopásállósága és kiemelkedő szépsége miatt egyre népszerűbb, egyre keresettebb. Munkáikat, szolgáltatásaikat Te is megnézheted, ha ide kattintasz: akác burkolat

Legyünk hát büszkék rájuk, hisz általuk a fehér akác egyre népszerűbb, egyre ismertebb, egyre szeretettebb! Reméljük, hamarosan már senkinek nem lesz kérdéses, se itthon, se külföldön, hogy mi is az az igazi, magyar minőségű fehér akác!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

láprét

a vízrendezett lápon levő —>gyep. Termését ritkábban szénává szárítva, inkább... Tovább

Szombathelyi Körzeti Földhivatal

Földhivatal hétfõ-kedd 8.00-11.00 szerda 13.00-15.00 péntek 8.00-10.30   Cím:... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság