Nem csak kertedre, hanem rád is veszélyt jelent a most feltűnt rovar - Így védekezz ellene!

Állatra, növényre, emberre is veszélyesek a hólyaghúzófélék!

Szélesi Ferenc
hirdetes
A hólyaghúzófélék elleni védekezési módok

A hólyaghúzó bogarak életciklusa

Mivel több mint 2,5 ezer fajtájukat ismerjük, nem meglepő, hogy jelentős eltéréseket figyelhetünk meg a különböző hólyaghúzófélék életciklusai között. Ennek ellenére a legtöbb kertben fellelhető hólyaghúzó általában 3-5 hónapig él, megfelelő körülmények között pedig akár egy egész évig is megmaradhatnak.

Az éghajlat szerepe

A hólyaghúzók melegkedvelő rovarok. A növekedési időszakban ugyan hajlamosak néha északabbra költözni, de általánosságban az év melegebb szakaszában aktívak. Különösen meleg éghajlatú területeken évente akár több generációnyi hólyaghúzó bogár is kifejlődhet. Kevésbé meleg éghajlatokon (például hazánkban) csak egy generációra lehet számítani évente.

Áttelelés

A hólyaghúzó bogarak általában a talajban, vagy a kavicsok illetve szemét alatt telelnek át. Ezt az időszakot általában csak fiatal korukban képesek túlélni. A csíkos hólyaghúzó bogarakról például úgy tartják, hogy a hatodik lárvaállapotuk alatt teszik ezt. A lárvaállapotok a rovarok fejlődésének azon részei, amelyek során vedléssel egyre érettebb szakaszokba lépnek át.

hirdetes

Bebábozódásuk előtt ezek a rovarok képesek szinte teljesen leállítani légzésüket, hogy lelassítsák a növekedésüket. Ez lehetővé teszi számukra, hogy a hideg idő beköszöntével afféle téli álomba merüljenek, amíg tavasszal meg nem érkezik az enyhülés. Ahogy aztán a tél végével az idő melegedni kezd, légzésük és fejlődésük visszaáll az eredeti tempóba, és további lárvaállapotokon mennek majd keresztül, mielőtt bebábozódnának és végül kikelnének. Mivel életciklusuknak számos fejlődési szakasza van, a hólyaghúzó bogarakat nehéz azonosítani, mielőtt elérnék teljesen kifejlett állapotukat.

Szaporodás

A kifejlett hólyaghúzó bogarak csoportosan párzanak, ezért mindössze néhány palántán számos ilyen rovart is találhatsz kertedben egy időben. A nőstények a talajba rakják le petéiket, egyszerre akár 50-300 darabot is. A hőmérséklet függvényében ezek a peték 2-4 héten belül kelnek majd ki.

Lárvaszakaszok

Miután kikeltek a petékből, a lárvák azonnal táplálékot kezdenek el keresni maguknak. Egyesek szöcskepeték után kutatnak, de előfordulhat az is, hogy belemásznak a növényeik virágaiba, és ott várják, hogy rákapaszkodhassanak más rovarokra, amelyek remélhetőleg más táplálékforrásokhoz röpítik majd őket. Egyes lárvák például a méheken potyautaznak, és a méhek lárváit támadhatják meg, miután célba érnek. A lárvák több szakaszban fejlődnek, míg végül be nem bábozódnak és ki nem kelnek, mint kifejlett hólyaghúzó bogarak. Ezt követően az életciklus újra kezdetét veszi.

Bishnu Sarangi képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-27

Hidegágy készítése egyszerűen: kezdjük el hamarabb a palántanevelést

A hidegágy kiváló megoldás arra, hogy már kora tavasszal, akár hetekkel a szabadföldi vetés előtt elkezdjük a növények nevelését. Ismerd meg a lépéseket!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vérgyűrűs tojás

Akkor alakul ki, ha a megtermékenyített ->tojásban a fejl. ->embrió a keltetés 7. napja előtt... Tovább

83/2006. (XI. 30.) FVM rendelet

a zöldség-gyümölcs termelõi értékesítõ szervezetek nemzeti szabályozásról szóló... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Házi kert kert Növényvédelem oktatás